Baharatlarda Esherichia coli O157:H7'nin aranmasında klasik mikrobiyolojik yöntem ile real-time PCR yöntemiyle karşılaştırılması
Comparison of conventional microbiological methods and real-time PCR method to detect Esherichia coli O157:H7 in spices
- Tez No: 256653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İzmir'de bir sterilizasyon firmasından alınan 66 farklı baharat örneği (15 kimyon, 10 kekik, 5 biberiye, 9 kişniş, 8 anason, 5 defne, 6 rezene, 8 adaçayı) analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra toplam mikrobiyal yükün bilinmesi açısından aerobik mezofilik bakteri, küf-maya, koliform grubu bakteriler, fekal koliform, Bacillus sp. sayımları yapılmış ve Salmonella sp. varlığına bakılmıştır.Sonuç olarak bütün örneklerde toplamda Bacillus sp. sayısı 9,9 x101 kob/g ile 1,6 x 102 kob/g, aerobik mezofilik bakterilerin sayıları 5,1x103 kob/g ile 2,0x108 kob/g, küf-maya sayıları 1,1x102 kob/g ile 1,2 x 104 kob/g, koliform sayısı bütün örnekler için ortalama 7,8 x 102 kob/g olarak bulunmuştur. Yapılan analizlerde her iki yöntem ile 66 farklı örneğin hiçbirisinde E.coli O157:H7 ve Salmonella belirlenmemiştir.E. coli O157:H7 için uygulanan klasik yöntem 4-5 gün sürerken Real-Time PCR ile yapılan yöntemde ön zenginleştirme dahil yaklaşık 18 saat sürmüştür. Ayrıca klasik yöntemde pozitif gibi görünen sonuçlar latex aglütinasyon testi uygulandığında negatif sonuç vermiştir. Bu durumda, klasik yöntemin kesinliği şüphe uyandırmaktadır ve alternatif yöntem olarak Real-Time PCR düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
66 different spice samples (15 cummin, 10 thyme, 5 rosemary, 9 coriander, 8 aniseed, 5 bay, 6 fennel, 8 sage), collected from a spice sterilization company in Izmir, were analysed. Besides, total aerobic mesophilic bacteria, mold, coliform, fecal coliform, Bacillus sp. in samples were counted and presence of Salmonella sp. was investigated to determine total microbial load in samples.As a result, it was found that Bacillus sp. counts were 9,9 x101-1,6 x 102 cfu/g, aerobic mesophilic bacteria counts were 5,1x103-2,0x108 cfu/g, mold count was 1,1x102-1,2 x 104 cfu/g and coliform count was approximately 7,8 x 102 cfu/g in all samples. In these analyses, E. coli O157:H7 and Salmonella sp. were not detected in any of the 66 samples by both conventional cultural method and Real-Time PCR method in samples.While the conventional cultural method applied for E. coli O157:H7 lasted in 4-5 days, the duration for the Real-Time PCR method was approximately 18 hours including the pre-enrichment step. Besides, the results which seemed positive in conventional cultural method, was found negative when latex agglutination test was applied. In this case, accuracy of conventional method causes suspicion and Real-Time PCR can be considered as an alternative method.