Probiyotik laktik asit bakterileri ve baharatların bazı gıda patojenleri üzerine inhibisyon etkisi
Inhibition effects against some pathogen food-borne bacteria of lactic acid bacteria and some spices
- Tez No: 178102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapılan bu çalışmada probiyotik özelliğe sahip bazı laktik asit bakterilerinin (Lactobacillus acidophilus LAB108, Lactobacillus casei Shirota LAB107, Lactobacillus rhamnosus LAB101) gıda patojeni olarak bilinen Bacillus cereus B41, Salmonella Enteritidis B42, Escherichia coli B43, Escherichia coli O157:H7 B51 ve Staphylococcus aureus B60 üzerine inhibisyon etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, inhibisyon etkisi saptanan probiyotik kültürler, et ve et ürünleri katkısı, sarımsak ve karabiber ile birlikte kullanılarak duyarlı patojenler üzerine antagonistik etkileri invitro koşullarda araştırılmıştır.Sonuç olarak, araştırmada kullanılan tüm laktik asit bakterileri ve sarımsağın patojen bakteriler üzerine inhibisyon etkisi belirlenirken, karabiberin söz konusu patojenler üzerine inhibisyon etkisi gözlenememiştir. Laktik asit bakterilerine ve sarımsağa karşı en duyarlı patojen bakteri Staphylococcus aureus B60, en dirençli bakteri Bacillus cereus B41 olarak belirlenmiştir. Laktik asit bakterileri ve sarımsağın kombine kullanımında ise tüm patojenler üzerine inhibisyon etkide belirgin bir artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study inhibition effects of some lactic acid bacterias (Lactobacillus acidophilus LAB108, Lactobacillus casei Shirota LAB107, Lactobacillus rhamnosus LAB101) which possessed with probiotic characteristics, on Bacillus cereus B41, Salmonella Enteritidis B42, Escherichia coli B43, Escherichia coli 0157:H7 B51 and Staphylococcus aureus B60 as well as pathogens of food were investigated. Otherwise, determined that inhibition effects of probiotic cultures which used with meat and meat products addititives that garlic and black papper over the antogonistic effects of sensitive pathogens were investigated in vitro.Consequently, the whole of lactic acid bacterias and garlic which were used in this study, showed inhibition effects over pathogen bacterias; however in black papper there was no inhibition effects were determined. The most sensitive pathogen bacteria was determined toward lactic acid bacteria and garlic Staphylococcus aureus B60, and the most resistive bacteria was Bacillus cereus B41. There was a distinctive increase in inhibition effects were observed by used of a combination with lactic acid bacterias and garlic.