İstanbul ili Büyükçekmece ilçesi bazı kentsel yeşil alanlarının kullanıcı memnuniyet durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of user satisfaction status of some urban green areas in Istanbul province Büyükçekmece district
- Tez No: 665835
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kentsel açık ve yeşil alanlar, kente ve kentte yaşayanlara ekolojik, ekonomik, fiziksel, sosyal ve psikolojik faydalar sunmakta, kentsel yaşam kalitesini arttırarak yaşanabilir, sürdürülebilir bir çevre ve sağlıklı kentlerin oluşumuna katkı sağlamaktadır. Kullanıcıların yaşam kalitesini fiziksel ve psikolojik yönlerden daha rahat, huzurlu kılmak ve ihtiyaçlarına daha da uygun ortamlar oluşturmak için kullanıcıların isteklerini, memnuniyet düzeylerini anlamak, kentsel açık ve yeşil alanlardan, özellikle kent parklarındaki açık mekânlardan oluşan çevreyi bu isteklere göre hazırlamak gerekmektedir. Kent parklarının niteliği bağlamında, yeşil alanlar, donatı elemanları, aktivite çeşitliliği, parkın bulunduğu konum ve erişilebilirlik özellikleri kullanıcıların memnuniyet seviyelerini belirlemede etkili olmaktadır. Bu tez çalışması İstanbul'un Büyükçekmece ilçesindeki bazı yeşil alanlarda kullanıcıların memnuniyet durumlarının değerlendirilmesine bağlı olarak bu mekânların performans ve kalitesini belirlemek, değerlendirme sonuçlarına göre bulunan problemlere öneriler oluşturarak mekan performansını arttırmak ve kullanıcı memnuniyet düzeyini yükseltmek amacıyla yapılmış olup, bu amaç doğrultusunda Büyükçekmece ilçesindeki en büyük parklardan Büyük Atatürk Parkı, Lozan Parkı ve Kültür Parkı araştırmanın asıl materyalini oluşturmaktadır. Çalışmada, bu üç parkın kullanıcı özellikleri, kişilerin kullanım alışkanlıkları, kullanıcıların park hakkındaki duygu ve düşüncelerini saptamak amacıyla anket çalışması yapılmış, anket sonuçlarının analizi SPSS paket programında frekans ve khi kare analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarında park alanlarındaki yeşil alanların niteliği ve yoğunluğunun kullanıcıların park alanlarıyla ilgili memnuniyet seviyelerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Urban Open and Green Spaces provide ecological, economic, physical, social and psychological benefits to the city and its residents, and contribute to the formation of a livable, sustainable environment and healthy cities by increasing the quality of urban life. In order to make the life quality of the users more comfortable and psychologically more comfortable and to create an environment that is more suitable for their needs, it is necessary to understand the demands, desires and satisfaction levels of the users, and to shape the environment consisting of urban open and green spaces, especially open spaces in urban parks, according to these needs. In the context of the quality of the city parks, green areas, equipment elements, variety of activities, location of the park and accessibility are effective in determining the satisfaction levels of the users. This thesis study was carried out in order to determine the performance and quality of these spaces depending on the evaluation of the satisfaction status of the users in some green areas in Istanbul Büyükçekmece district, to increase the space performance and to increase the level of user satisfaction by making suggestions to the problems found according to the evaluation results. For this purpose, Büyük Atatürk Park, Lozan Park and Culture Park, which are among the largest parks in Büyükçekmece district, constitute the main material of the study. In the study, a survey was conducted to determine the user characteristics of these three parks, their usage habits, and the feelings and thoughts of the users about these parks. For the analysis of the surveys, frequency and chi-square analysis method was used in SPSS program. The results of the survey indicate that the quality and density of the green spaces in the park areas affect the satisfaction level of the users about the parks.