Büyükçekmece ilçesindeki önemli park, bahçe ve korularda yaşayan böcekler
Insects living in signifikant parks, gardens and wood of Büyükçekmece county
- Tez No: 97953
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KÜÇÜKOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Büyükçekmece İlçesindeki Önemli Park, Bahçe ve Korularda Yaşayan Böcekler Bu çalışma 1998 Haziran ile 2000 Mayıs zaman dilimi içerisinde Büyükçekmece ilçesi parklarında sürdürülmüştür. Büyükçekmece ilçesi parklarında yaşayan böcekler ve konukçu bitkilerin tespit edildiği bu çalışma Büyükçekmece' de 11 adet parkta periyodik olarak sürdürülmüştür. Tüm parklarda tespit edilen ağaç türleri listesi aşağıda verilmiştir. 1- Acer campestre L. 2- Acer negundo L. 3- Acer platanoides L. 4- Aesculus hippocastaneum L. 5- Cedrus atlantica Manett. 6- Cedrus libani A. Rich. 7- Cercis siliquastrum L. 8- Cupresus arizonica Greene. 9- Cupresus sempervirens L. 70- Fraxinus angustifolia Vahi. 11- Fraxinus ornus L. 12- Magnolia grandi/lora L. 13- Picea pungens Engelm. 14- Pinus brutia Ten. 75- Pinus nigra Arnold. 16- Pinus pinea L. 17- Pinus silvestris L. 18- Platanus orientalis L. 19- Populus alba L. 20- Populus nigra L. 21- Robinia pseudoacacia L. 22- Salix caprea L. 23- Salix babylonica L. 24- Quercus petraea Liebl. 25- Tilia rubra D.C. 1998-2000 yılları içerisinde mevsimler itibariyle sürekli yapılan gözlemlerde söz konusu belediye ait parklarda yaşayan böcek türlerinin sistematik listesi yapılmıştır. Bu sistematik listenin takım ve familyalara sayı olarak dağılımıda şöyledir: Heteroptera takımına ait 1 familyadan 1 böcek türü, Coleoptera takımına ait 5 familyadan 9 böcek türü, Lepidoptera takımına ait 8 familyadan 17 böcek türü olmak üzere toplam 27 böcek türü tespit edilip gözlem altına alınmıştır. Bu türlerin listesi aşağıda verilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Insects Living in Significant Parks, Gardens and Wood of Büyükçekmece County The insect living in the park of Büyükçekmce. This study has been carried out during the period of June 1998 and August 2000 in Büyükçekmece Parks. Thirteen parks of Büyükçekmece has been choosen as an investigation area. The species of the trees examined in these parks are listed below. 1- Acer campesire L. 2- Acer negundo L. 3- Acer platanoides L. 4- Aesculus hippocastaneum L. 5- Cedrus atlantica Manett. 6- Cedrus libani A.Rich. 7- Cercis siliquastrum L. 8- Cupresus arizonica Greene.. 9- Cupresus sempervirens L. 10- Fraxinus angustifolia Vahl.. 11- Fraxinus ornus L. 12- Magnolia grandiflora L. 13- Picea pungens Engelm. 14- Pinus brutia Ten. 75- Pinus nigra Arnold. 16- Pinus pinea L. 17- Pinus silvestris L. 18- Platanus oriental is L. 19- Populus alba L. 20- Populus nigra L. 21- Robinia pseudoacacia L. 22- Salix caprea L. 23- Salix babylonica L. 24- Quercus petraea Liebl. 25- Tilia rubra D.C. The insects living in the Büyükçekmece were listed systematically. Totaly 27 insect species were found and examined. One of these species belonogs to Heteroptera, 9 species 5 different families of Coleoptera, 17 species to the 8 different families of Lepidoptera. VI