99mTc-sitro-folat sentezi ve radyofarmasötik potansiyelinin incelenmesi
The synthesis of 99mTc-citro-folate and investigation of radiopharmaceutical potential
- Tez No: 256773
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YURT LAMBRECHT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Biochemistry, Chemistry, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Over kanseri kadınlarda en çok gözlenen kanser türlerinin yedincisidir. Bu kanser türü, kadınlarda kanserden ölüm sebebi olarak dördüncü sıradadır. Over kanserinin erken teşhisi çok büyük bir önem arz etmektedir.Radyoaktif işaretleme teknikleri, doku patofizyolojilerinin spesifik bağlanma kabiliyetleri nedeniyle non-invaziv tümör görüntülemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeni ve geliştirilmiş tümör seçici radyofarmasötiklerin gelişimi, birincil ve metastatik lezyonların yerinin ve varlığının saptanmasını, tümör evrelerinin ve tedavisinin planlanması hakkında bilgi verilmesi ve tümörün tedaviye cevabının görüntülenmesi için olanak sağlamaktadır.Folat reseptör pozitif hücreler ve dokularda, folat ve folat bağlı moleküller yüksek affiniteye sahiptir ve teşhis amaçlı kullanıma uygundurlar. Folat reseptörleri, folik asit ve folat türevlerinin hücrelerde birikimini mümkün kılmaktadır. Bu birikim nedeniyle, folik asit bir tümör işaretleyici olarak kullanılmaktadır. İlaveten, bu konjugatların radyoaktif işaretlileri ise gama kamera ile görüntüleme yapmaya olanak sağlamaktadır. Düşük molekül ağırlıklı radyofarmasötikler, radyoişaretli antikorlardan çok daha uygun farmakokinetik özellikler gösteren folat türevleridir ve ayrıca bu radyofarmasötikler yüksek tümör seçiciliğine sahiptirler.Bu çalışmanın amacı, folat türevleri hazırlayarak in-vivo deneyler ile potansiyelini araştırmaktır. İlk aşamada sitro-folat sentezi gerçekleştirilmiş, daha sonra bu bileşik 99mTc radyonüklidi ile işaretlenmiştir. Radyoaktif işaretli konjugenin, teşhis radyofarmasötiği olarak potansiyeli incelenmek üzere Albino Wistar sıçanlar üzerinde biyodağılım çalışmaları gerçekleştirilmiştir.RTLC kalite kontrol yöntemleri ile işaretleme veriminin sonucunda %97±1.0 olduğu saptanmıştır. Serum stabilite çalışmalarının sonuçları, işaretli bileşiğin serumda 4. saate kadar stabilitesini koruduğunu göstermiştir. İn vivo biyodağılım çalışmaları, Albino Wistar dişi sıçanlarda gerçekleştirilmiştir. Bu radyoişaretli bileşiğin hidrofilik olmasından dolayı böbreklerden hızlı atılım sağladığı gözlemlenmiştir. Biyodağılım çalışmaları sonucunda 99mTc-Sitro-folat'ın folat reseptörünce zengin pankreas, over ve uterus organlarında yüksek tutulum gösterdiği saptanılmıştır.Bu çalışmanın sonuçları 99mTc-Sitro-folat, folat reseptör pozitif tümörlerin görüntülenmesinde kullanılabilmesi muhtemel görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Over carcinoma is the seventh of the mostly seen cancers in women. As the leading cause of death it is fourth common cancer type. Early diagnosis is the one of the most important parameter that effects the prognosis in over carcinoma.Radioactive tracer techniques are widely used in the diagnostic imaging of tumor due to their ability to non-invasively probe for tissues pathophysiology. The development of new and improved tumor-selective radiopharmaceuticals is clinically desirable as a means of detecting and confirming the present location of primary and metastatic lesions; informing the tumor staging and subsequent treatment planning and monitoring tumor response to treatment.Folate and folate conjugates posses high affinity for the folate-receptor positive cells and tissues and were enable to use for diagnostic interest. Folate receptors are known to be responsible for cellular accumulation of folic acid and folic acid conjugates. Welding from this accumulation; folic acid is used as a tumor marker. In addition, if these conjugates are radiolabelled, we have chance to obtain gamma camera images. Low molecular weight radiopharmaceuticals based on folate conjugates are much more favorable pharmacokinetic properties than radiolabeled antibodies. And they show high tumor selectivity.The aim of this study was to synthesis folate conjugate compounds and investigate their with in-vivo studies. First step, achieved the citric acid-folate synthesis, then this conjugate was labeled with Tc-99m radionuclide. Biodistribution of radiolabeled conjugate was achieved in Albino Wistar rats in order to investigate its potential as a diagnostic radiopharmaceutical.Radiolabeling efficiency was confirmed as %97±1.0 by RTLC quality control methods. The serum stability results shown that radiolabeled folate conjugate remained stable in human serum up to 4 hours. In-vivo biodistribution studies were carried out in female Albino Wistar rats. As the radiolabeled folate conjugate was hidrophilic, it has been observed that it maintains rapid discharge from kidneys. Biodistribution results of 99mTc-Sitrat-folat showed that high uptake in folate receptor rich tissues such as pancreas, over and uterus. This study shows that 99mTc-Sitrat-folat is probably used for imaging of folate receptor positive tumors