Süfa (Homa) dalyanı'nın üretim sorunlarına yönelik araştırmalar
  1. Tez No: 46872
  2. Yazar: AHMET ADEM TEKİNAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET GÖKER ELBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
7.0ZET Bu araştırma, İzmir Körfezi'nde bulunan SÜFA (Homa) Dalyanı'nda 1993 (Mayıs-Kasım) ve 1994 (Mayıs-Eylül) dönemlerinde yapılmıştır. Çalışmada, SÜFA Dalyanı'nın ve ilişkide olduğu Kuzuluk Önü, Deniz, Toprak Havuz, Küçük Dalyan ve Drenaj Kanalı'nın fiziko-kimyasal parametreleri (sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen ve pH) saptanmış olup bulunan değerlerin dalyan üretimi ile ilişkileri yorumlanmıştır. Ayrıca Ekim 1993-Mayıs 1994 döneminde Su Ürünleri Fakültesi yönetiminin kendi imkanlarıyla dalyanda gerçekleştirdiği ıslah çalışmasının dalyan ekolojisine ve üretimine nasıl yansıdığını gözleme imkanı sağlamıştır. Bu amaçla belirlenen fiziko-kimyasal parametrelerin minimum ve maksimum düzeyleri aşağıdaki gibidir. Sıcaklıkft °C) Dalyan İçi 14,03-25,62 Kuzuluk Önü 14,17-24,42 Deniz 15,1-24,65 Toprak Havuz 13,64-24,55 Küçük Dalyan 14,5-25,1 Drenaj Kanalı 14,9-24,55 1994 Yılt(Mayıs-Eylül) Stcaklık(t °C) Tuzluluk(%o S) D.OksiienfD.O.-mu/n Dalyan İçi 22,54-26,04 39,45-59,13 Kuzuluk Önü 22,14-24,42 38,01-46,33 Deniz 21,86-25,37 37,07-38,75 Toprak Havuz 20,1-25,06 38,12-44,28 Küçük Dalyan 21,62-25,44 37,07-39,5 Drenaj Kanalı 19,8-24,5 36,56-57,16 pil 54Yukarıda görüldüğü gibi SÜFA Dalyanı aşırı tuzluluğun tehdidi altındadır.Bu durum dalyan üretimini etkilediği için 1993 yılında 2,5 ton, 1994 yılında 12 ton balık üretimi gerçekleştirilmiştir. SÜFA Dalyanı'nda tuzluluğu düşürmek için yapılan ıslah çalışmaları sonucu tuzluluk ortalama %7,77 oranında düşürülmüştür. Tuz oranının ortalama %o 53,44 'den %o49,29 'a inmesinde, açılan kanalların yanında drenaj kanalının kapatılmasının da rolü büyüktür. Bunun yanında tuzluluğun %7,77 oranında düşürülmesi üretime yansmış olup bir önceki yıla göre üretim yaklaşık 5 kat artmıştır. Dalyanda ekonomik olarak üretimi sağlanan balık türleri Osteichlhyes classisinin Mugilidae familyasına ait altınbaş kefal (Liza aurata Risso,1826), ınavraki kefal (Liza saliens Risso,1810), ciran kefal (Liza ramada Risso,1826) ve Sparidae familyasına ait çipura (=lidaki) (Sparus aurata Lin., 1758) dır. 1993-94 yıllarında SÜFA Dalyanı kuzuluklarından ekonomik olarak önceki sezonlarda olduğu gibi topan kefal (Mugil cephalus Lin., 1758), dil balığı (Solea sp), levrek (Dicentrarchus labrax Lin.,1758) ve yılan balığı (Anguilla anguilla Lin.,1758) türleri avlanmamıştir. Araştırmada ayrıca dalyanın mevcut durumunu belirlemek için kuzuluk ve diğer geçitlerin uzunlukları ve derinlikleri ve dalyanın yaklaşık derinliği ölçülmüştür. Buna ilave olarak kuzuluklardan yakalanan çipura (lidaki) balığının gelişmeleri incelenmiş ve önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Toprak havuza stoklanıp beslemeye tabi tutulan lidakilerin de gelişmeleri gözlemlenerek alınan sonuçlar doğrultusunda dalyanda yarı kontrollü yetiştiriciliğinin yapılabileceği önerilmiştir. Çalışmamızın sonucu olarak da; SÜFA Dalyanı'nın veriminin arttırılması için öncelikle tuzluluğun düşürülmesi gerektiği, drenaj kanalından önceden olduğu gibi tatlı su akması için D.S.İ. yetkililerinin uyarılması,dalyan derinliğinin mevcut üretim artışını direkt engellemeyeceği, kuzulukların bulunduğu geçit ve diğer geçitlerin derinleştirilip ızgara sistemlerinin ve modern kuzuluk sistemlerinin kullanılması gerektiği, dalyanda su sirkülasyonu sağlamak için denizle birlikte küçük dalyanın da önemli ölçüde kullanılabileceği değerlendirmeleri yapıImışttr.Bütün bunların yanında SÜFA Dalyanı'nda derin ve uzun havuzlar oluşturularak kuzuluklardan çıkan kefal yavruları ve lidakilerin stoklanıp kışlatılmasının önemli kazançlar sağlayabileceği açıklanmıştır. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in SÜFA Lagoon located in İzmir Bay during 1 993 (May-November) and 1994 (May-September) years. In this study physico-chemical parametres related to SÜFA Lagoon and its regions(in front of the traps,sea,land pond,small lagoon and drenage canal) such as temperature,salinity,dissolved oxygen and pH were monitored during two years period and the findings were corelated and interpritted with fish production of lagoon. In this context minimum and maximum levels of following physico-chemical parametres were measured. Governing body of Fisheries Faculty has performed one series of reformation studies in SÜFA Lagoon in this period. We investigated the effects of reformation studies to lagoon ecology and fish production. 1993 (May-November) Temperatureft °C) Salinitvf%o S) D.OxygenfD.O..mg/n pH. In Lagoon 14,03-25,62 40,51-66,38 6.67-7.56 6,86-,21 Front of Fishtraps 14,17-24,42 38,79-59,66 6,5-7,68 6,76-8,1 Sea 15,1-24,65 37,59-40,05 6,81-7,86 6,89-,98 Land Pond 13,64-24,55 38,62-43,2 6,35-7,71 7,U-,35 Small Lagoon 14,5-25,1 36,4-39,6 7,04-7,7 7,4-8,1 Drenage Canal 14,9-24,55 46,32-60,38 5,83-6,85 6,45-,08 1994 (May-September) Temperatureft °C) Salinitvf%o S) D.OxvgenfD.O..mg/l) pH In Lagoon 22,54-26,04 39,45-59,13 Front of Fishtraps 22,14-24,42 38,01-46,33 Sea 21,86-25,37 37,07-38,75 Land Pond 20,1-25,06 38,12-44,28 Small Lagoon 21,62-25,44 37,07-39,5 Drenage Canal 19,8-24,5 36,56-57,16 56According to above table SÜFA Lagoon was exposed to the over salinity. Therefore it caused sharp decrease in the fish production in 1993. During the reformation studies the level of salinity was decreased avaragely percent 7.77. Reducing the salinity level from %o53,44 to %o49,29 was succeeded by closing drenage canal and opening new canals.Its effects were immediately seen in the increase offish production from 2,5 ton to 12 ton. Commercially produced fish specieses mainly belong to Mugilidae family (golden grey mullet (Liza aurata Risso,1810), leaping grey mullet (Liza saliens Risso, 1 8 1 0),thinlip grey mullet (Liza ramada Risso,1826)) and Sparidae family (Spams aurata Lin.,1758). Having considered that no fish from flathead grey mullet (Mugil cephalus Lin., 1 758), European sea bass (Dicentrarchus labrax Lin.,1758), sole (Solea sp.) and eel (Anguilla anguilla Lin., 1758) specieses caught in this period compering to previous seasons, over salinity in the lagoon may be one of the factors in this outcome. In this study the deepth of lagoon and the length and deepth of fishtraps and other canals were determined. In addition to this development of sea bream caught from fishtraps was monitored and compared with previous studies. Moreover we have monitored development of sea breams fed in land pond and compared the findings with ones obtained from sea breams in lagoon. As a result, we found that it is possible to produce sea bream in semi intensive production system in the lagoon area. As a result in order to increase productivity of lagoon the following measures sould put in to practice. -Firstly, salinity must be reduced. - Officals of D.S.İ. must be warned to change the water quality of Drenage Canal. - All the canals crossing fishtraps must be deepened and new fishtraps system must be used. -In order to maintain water circulation sea and small lagoon can be used together. -By keeping fish fries in the deep and long ponds during the winter, productivity may be increased. 57