Sırt çantası problem türleri ve uygulamaları
Knapsack type problems and applications
  1. Tez No: 256781
  2. Yazar: MURAT ERŞEN BERBERLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde tamsayılı doğrusal programlama şeklinde ifade edilen sırt çantası problem türleri ele alınıp, problemi çözmek için bazı yöntemler önerilmiş ve bu yöntemleri esas alan yazılımlar geliştirilerek ekonomiye, sanayiye, bilişim sektörüne v.b. uygulamaları incelenmiştir.Sırt çantası problemi ve türlerine, yöneylem araştırmasına ait problemlerden şifreleme sistemlerine kadar birçok farklı alanda rastlanmaktadır. Sermaye bütçeleme, portföy seçimi, proje seçimi, kesme problemleri, paketleme problemleri, açık anahtarlı şifreleme sistemleri ilk akla gelen örneklerdir. Ayrıca uygulamada karşılaşılan büyük ölçekli bir çok problemde sırt çantası problemleri alt problem olarak görülmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı sırt çantası problemlerinin ve çözüm tekniklerinin geliştirilmesinin önemi her geçen gün giderek artmaktadır.İncelenen sırt çantası problemlerini çözmek için problemin zorluk derecesine göre dinamik programlama, sezgisel algoritmalar ve meta sezgisel algoritmalar sınıfından genetik algoritmalar kullanılarak yöntemler geliştirilmiş ve bilgisayar programları yazılarak hesaplama denemeleri yapılmıştır. Sonuçlar geliştirilen yöntemlerin verimli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, types of knapsack problems, which are referred as integer linear programming, are studied, some methods for the solution of these problems are proposed, and their applications to economy, industry, informatics, etc. are examined by developing softwares that are based on these methods.Knapsack problem and its varieties are encountered in many different areas from the problems in operations research to the ones in cryptosystems. Capital budgeting, portfolio selection, project selection, cutting problems, packing problems, public key encryption systems are the examples that come first to mind. Furthermore, knapsack problems are seen as subproblems of many larger scale problems that are encountered in practice. Hence, knapsack problems and developing solution techniques for them has been becoming more important every day.For solving the examined knapsack problem, methods are developed using genetic algorithms from the category of dynamic programming, heuristic algorithms and meta-heuristic algorithms according to the degree of difficulty of the problem and computational experiments are done by writing softwares. The results show that the methods are efficient.