Kesirli kısmi diferensiyel denklemler için fark gösterilimleri
Difference scheme method solution for fractional partial differential equations
- Tez No: 256814
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV, YRD. DOÇ. DR. FADİME DAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hilbert uzayında self-adjoint pozitif tanımlı operatörlü kesirli diferensiyel denklem için başlangıç değer problemini ele alınmıştır.Çok boyutlul hiperbolik denklemler için karma problemlerinin fark şemalarının nümerik çözümleri verilmiştir. Fark şemalarının çözümleri için kararlılık tahminleri elde edilmiştir. Modified Gauss Eleme metodu , bu fark şemalarını çözmek için yani 1-boyutlu hiperbolik kısmi türevli diferensiyel denklemleri çözmek için kullanılmıştır.Hiperbolik denklemler için fark şemalarının Matlab ile çözümleri elde edilmiştir. Bu fark şemalarının çözümü için bulunan teorik sonuçlar , nümerik örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The initial value problem for fractional differential equation in a Hilbert space H with the self-adjoint positive definite operator A is considered. The numerical solutions of the difference schemes of the mixed problems for the multidimensional hyperbolic equations are presented. The stability estimates for the solutions of the difference schemes are obtained. A procedure of modified Gauss elimination method is used for solving these difference schemes in the case of a one-dimensional hyperbolic partial differential equations.The Matlab implementation of these difference schemes for hyperbolic partial differential equation is presented. The theoretical statements fort he solution of these difference schemes are supported by the results of numerical examples.