Graflarda güvenlik kavramı ve çiftli grafların güvenlik sayıları üzerine bir inceleme
A study on concept of security in graphs and security number of double graphs
- Tez No: 256815
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Güvenlik kavramı, kişi veya grupların birbirlerine karşı oluşturdukları olumsuz faaliyetleri, saldırıları yok etme ve tehditlere karşı korunma amacıyla geliştirdikleri savunma kapasitesi olarak tanımlanabilir. Bu bakımdan, belirli bir alanda faaliyet gösteren kişi ve gruplar açısından stratejik düşünce büyük önem arz etmektedir. Bu düşünce dikkate alındığında, kişi ve gruplar arasında savunma ittifakları oluşturulabilir. Belli bir bağıntıyla tanımlanan graf modelinde oluşturulacak güvenli bölgeler güvenli küme kavramı yardımıyla belirlenebilir. Bu tezin, birinci bölümünde gerekli olan temel kavram ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, güvenlik kavramı ve bu konuya ilişkin teoremler incelenmiştir. Buna ek olarak, var olan sonuçlar yorumlanmış ve çeşitli sonuçlar elde edilmiştir. Üçüncü kısımda, temel graf sınıflarının çiftli graflarının güvenlik sayıları belirlenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, tanımdan hareketle verilen bir grafta güvenli kümeyi bulan ve grafın güvenlik sayısını hesaplayan bir algoritma sunulmuş ve buna yönelik bir paket program hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of security can be defined as the ability of defense developed with a view to eradicating negative activities, attacks and protecting against threats which people or groups form against each others. In this respect, strategic thought is of great importance in terms of people and groups displaying activity in a specific area. Considering this thought, defensive alliances can be formed among person or groups. Security areas in graph model defined by a known relation are determined with the help of secure set. In this thesis, in the first section, some basic definitions and theorems were given. In the second section, the concept of security defined recently and the theorems thereon were studied. Additionally, these theorems were interpreted and thus some results were obtained. In the third section, security numbers of double graphs of some elementary graph classes were determined. Finally, based on definition, an algorithm finding secure set of a given graph and calculating security number of it was proposed in last section. To the end, a packaged program was prepared.