Doğu Karadeniz yöresi, Fındıklı ilçesi, Çeğlayan ve Arılı vadi ekosistemleri ile bu ekosistemlerin etkileşimleri üzerine araştırmalar
The studies on east Black Sea region, Fındıklı district, valley ecosystems and interactions with Çağlayan and Arılı
- Tez No: 256842
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, Doğu Karadeniz Yöresinde yer alan Çağlayan ve Arılı Vadileri ekosistemleri araştırılmış, bu farklı ve karmaşık ekosistemlerin birbirleriyle olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Kaçkar dağlarının zirvelerinden doğarak, yağmur ve kar suları ile beslenen Çağlayan ve Arılı dereleri, denize ulaşıncaya kadar vadi içindeki tüm ekosistemleri etkiler. Bu etkileşim, antropojen kaynaklı etkilerin yani yöre insanının, bu karmaşık ekosisteme uyumlu bir yaşam ortaya koymasıyla strese girmemiş, uzun yıllar verimli bir şekilde varlığını sürdürmüştür. Bu bölgenin endemik bitkileri ve yaban hayatı bakımından da ekolojik hassas bölge olması nedeniyle ulusal ve uluslararası antlaşmalar gereğince korunması zorunluluğu da yörenin önemini ayrıca artırmakta ve geleceğine yönelik çalışmaların da dikkatle ele alınmasını gerektirmektedir.Bu yüzden yörenin geliştirilmesi ve kalkınması yönünde alınacak her türlü karar, yöre halkının görüşleri alınarak, sürdürülebilir kullanımının göz ardı edilmediği, hassas dengelerin korunduğu, farklı ekosistemlerin korunması yönünde politikaların geliştirildiği ve uygulanması zorunluluğu, yöre ve dünya insanları için vazgeçilmez bir gerçek durumundadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ecosystems of the Valley Caglayan ans Valley Arili in East Black Sea region were investigated and these relation of the different and complicated ecosystems were evaluated.Brook Caglayan and Brook Arili, born on the slopes of the Mount Kackar and fed with rain and snow, affect the whole ecosystem until reaching to the sea. This relation survived successfully for long years with the consequence of the anthropogen sourced effects, that is the local people, to the ecosystem. This is the region's endemic plants and wildlife in terms of ecologically sensitive areas because of treaties in accordance with national and international obligation to protect the region also increases the importance for future work to be handled carefully requires.Therefore, the area's improvement and development in the direction to be taken any decision, the opinion of local people received, the sustainable utilization of ignored is not the delicate balances that protect different ecosystems conservation in the direction of policy development and implementation was necessary, region and world for the people indispensable in a real situation.