Bakır(Cu) ve çelik(st-37) plakaların TIG(Tungsten Inert Gas) kaynağı yöntemiyle kaynaklanabilirliği
The weldability of copper and steel plates by TIG (Tungsten Inert Gas) welding method
  1. Tez No: 256847
  2. Yazar: ERKAN BAHADIR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL CEYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada Bakır (Cu) ve Çelik (St-37) plakalar WCrMo9Si tel Lincoln bileşimindeki kaynak teliyle birleştirilmiştir. Plakalara TIG (Tungsten Inert Gas) kaynağı uygulanmış, koruyucu gaz olarak ta Argon (Ar) gazı kullanılmıştır.Malzemelerin kaynaklanabilirliği araştırılmış ve parametrelerin mekanik özellik, mikroyapı ve sertlik üzerindeki etkileri incelenmiştir.Kaynak işlemini yapmak için kullandığımız malzemeler (Cu ve st37) birbirinden farklı malzemeler oldukları için birleşme çizgisinin iki yanındaki farklılık ve bundan kaynaklanan bağlantı şekillerinin oluşmasındaki sebeplere değinilmiştir.Çalışmanın tüm sonuçları dikkate alınarak dikkat edilmesi gereken kurallar ortaya konmuş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, copper (Cu) and steel (St-37) plates were joined by TIG welding using welding wire composed of WCrMo9Si and Argon as the protective gas.The welding capabilities of the materials were searched and the effects of welding parameters on mechanical characteristic, microstructure and hardness value were investigated.Since, two different materials. (Cu and St-37) were joint by TIG welding, different structures formed on either side of the joints. The reasons for the formation of these structures were mentioned.According to the results obtained from this study the points that should be taken care of during the welding of the materials and some suggestions regarding this were presented.