Optimization of printing roller rubber manufacturing
Baskı merdanesi kauçuğu üretiminin optimizasyonu
- Tez No: 256869
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada kauçuk merdanelerin kalitesinin geliştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Bu doğrultuda, yeni kimyasallar kullanılarak yeni formülasyonlar geliştirilmiş ve fiziksel yöntemlerle kalite testleri yapılmıştır. Seçilen formülasyonlar endüstriyel boyutlarda üretimlere uygulanmıştır.Denenen kimyasallar baskı merdanelerinin üretiminde vulkanizasyon işleminde vulkanizasyon süresi azaltılmış ve çapraz bağlanma yoğunluğu arttırmıştır. Çapraz bağ yoğunluğunun artmasıyla merdanelerin kopma mukavemeti, uzama, sürtünme dayanımı gibi fiziksel özellikleri iyileşmiştir.Ayrıca doğal kauçuğun çeşitli endüstriyel merdanelerin üretiminde kullanımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, improving of quality of the rubber rollers has been aimed. In this way, new formulations were developed by using new chemicals and these formulations were tested by physical methods. Selected formulations have been applied in plant scale productions.In the production of printing rollers, the used chemicals led to improve curing process. Thus, optimum curing time decreased and crosslinking density of product increased. The increase in crosslinking density led to improve in physical properties of rollers such as tensile strength, elongation , abrasion resistance.In addition the utilization of natural rubber in the production of different kinds of industrial rubbers has been investigated.