Gülbahçe Körfezi hidrotermal baca çıkış bölgelerindeki mercanlarda Pb-210 ve Ra-226 birikiminin incelenmesi
Investigation of Pb-210 and Ra-226 accumulations in corals of hydrothermal vent areas at Gülbahçe Bay
  1. Tez No: 256873
  2. Yazar: AHMAD NAFİSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Ege Denizi'ndeki önemli fay hatlarından birinin yer aldığı Gülbahçe Körfezi'ndeki jeotermal bölgede yetişen mercan topluluklarının bünyesindeki 210Pb ve 226Ra konsantrasyonları incelenmiştir.Sekiz farklı bölgeden alınan mercan örneklerindeki 210Pb aktivite konsantrasyonları elektrokimyasal depozisyon ve alfa spektroskopisi kullanılarak yapılmıştır.226Ra aktiviteleri 226Ra'nın 186 keV enerjili HPGe koaksial dedektörü kullanarak gama spektrometresi ile ölçülmüştür.210Pb aktiviteleri 26.9±1.4 Bq/kg ile 6.3±1.0 Bq/kg aralığında bulunmuştur. En düşük 210Pb aktivitesi 6.3±1.0 Bq/kg olarak baca çıkışında gözlenmiştir.226Ra aktiviteleri ise 24±4 Bq/kg ile 10±6 Bq/kg olarak elde edilmiştir. 210Pb'un aksine en yüksek 226Ra konsantrasyonu (24±4 Bq/kg) baca çıkışında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the accumulation of 210Pb and 226Ra were investigated in coral bands structure rising in geothermal area of Gülbahçe Bay which has been located at one of the important faults in Aegean Sea.The determination of 210Pb has been realized from using electrochemical deposition and alfa spectrometry in coral samples which has been taken from 8 different areas.226Ra activites were obtained from 186 keV gamma rays by gamma spectrometry using HPGe coaxial dedector.210Pb activites ranged from 26.9±1.4 Bq/kg to 6.3±1.0 Bq/kg. The lowest 210Pb activity was observed as 6.3±1.0 Bq/kg in the sample taken from the vent.226Ra activites ranged from 24±4 Bq/kg to 10±6 Bq/kg. In contrary with 210Pb the highest 226Ra activity was observed as 24±4 Bq/kg in the sample taken from the vent.