Bir grafın zedelenebilirliği ve ölçümü
Vulnerability of a graph and its measurement
  1. Tez No: 256874
  2. Yazar: ZEYNEP NİHAN ODABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bir iletişim ağı merkezlerden ve bu merkezleri birbirine bağlayan bağlantı hatlarından oluşur. Zedelenebilirlik, bir iletişim ağında, bazı merkezlerin veya bağlantı hatlarının bozulmasıyla iletişim kesilene kadar ağın gösterdiği dayanma gücüdür. İletişim ağlarının güvenilirliği ve zedelenebilirliği konusunda graflar bir model olarak ele alınır. Bu tezin, birinci bölümünde öncelikle iletişim ağları ve zedelenebilirlik ölçümleri incelenmiştir. Ardından, bu tezde çalışılan, yeni ve diğer zedelenebilirlik ölçümlerinden daha iyi bir ölçüm olan rupture parametresinin tanımı verilmiştir. İkinci bölümde, rupture sayısının diğer zedelenebilirlik parametreleri ile alt ve üst sınır ilişkileri üzerine çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, bir G grafının middle grafının tanımı verilmiştir ve middle grafların rupture sayısı hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde, bazı temel graflara, bilinen bazı graf işlemleri uygulanması sonucunda elde edilen grafların rupture sayıları üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A communication network is composed of processing nodes and communication links between these nodes. In a communication network, vulnerability measures the resistance of the network to disruption of operation after the failure of certain stations or communication links. Graphs are taken as a network model about safety and vulnerability of a communication network. In the first section of this thesis, firstly the communication networks and several vulnerability measures are considered. Then, the rupture degree which is a new and a better parameter to measure the vulnerability of a communication network is defined. The second section includes a study about lower and upper bounds on relationships between rupture degree and other vulnerability parameters. In the next section, the middle graph of a graph is defined and the rupture degree of middle graphs is calculated. In the fourth section, the rupture degrees of some graphs obtained via certain graph operations of some basic graphs are determined.