Prizren ili merkezindeki Gazi Mehmet Paşa Hamamı koruma önerisi
Protection proposal to Gazi Mehmet Paşa Bath in central province of Prizren
- Tez No: 256902
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜDE KAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, Prizren ili merkezindeki Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nın koruma önerisini konu etmektedir. Yapının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için; bugünkü durumunun tespiti, restitüsyon önerisi, restorasyon imkanlarının tespiti ve uygun işlev araştırması; çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, kriterler belirlenerek bu kriterlerin uygulamaya geçiş safhasında yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmektedir.Çalışmada, binanın belgeleme, rölöve ve yerinde tespiti çalışmaları yapılarak, bilgisayar ortamında yapının plan ve projeleri hazırlanmıştır. Literatürden elde edilen bilgiler, eski fotoğraf, yerinde ölçümler yapılarak elde edilen bilgi ve veriler, bilgisayar yardımı ile işlenerek, yapının korunması ve yeniden kazanımı için rölöve, restitüsyon, restorasyon projelerinin oluşturulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is issued on protection proposal to Gazi Mehmet Paşa Turkish Bath in central province of Prizren. The aim of this study is the search for an appropriate function by analyzing the present and past conditions and the restoration possibilities of the structure in order to conserve it for the future generations. While evaluating results and taking the peculiarities of the region in the consideration the proper function for the building is determined and as a result, the restoration project is proposed.In this thesis cad systems were used to process the numerious data obtained from the documentation, surveying, statistical evaluation. Forms derived from analogical methods, old photograps and literature, were evaluated for the restitution and restoration projects.