Düşük ve yüksek tuzluluk teknolojisi kullanan 10.000.000 yavru kapasiteli deniz balıkları tesisinin planlanması ve projelendirilmesi
Project of high and low salinity techniques applied 10.000.000 juvenile capacity marine fish hatcheries
- Tez No: 256916
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KÜRŞAT FIRAT, PROF. DR. ŞAHİN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Türkiye şartları da göz önünde bulundurularak İzmir bölgesinde kurulacak ve levrek (Dicentrarchus labrax L., 1758), Çipura (Sparus aurata, L., 1758) balıklarının üretimini sağlayacak bir kuluçkahanenin karlı olup olmayacağı incelenmiştir. Bu projede, larva, anaç, canlı yem, sörvaj, adaptasyon üniteleri üretimleri ve maliyetleri ayrı ayrı incelenmiştir. Bununla beraber tesis kurulumu için piyasada faaliyet göstermekte olan kuluçkahanelere teknik olarak hizmet vermekte olan firmalar ile görüşülmüş ve birim fiyatlar araştırılmıştır.Yapılan bu araştırmalar sonucunda İzmir ilinde kurulacak olan bu kuluçkahanenin karlı olacağı, ülke ekonomisine yapacağı katkı ve kurulacağı yörede istihdam da düşünülerek kuruluşu tamamlandıktan sonra üretime geçmesi öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; it was investigated that establishment of hatchery of sea bass (Dicentrarchus labrax L. 1758) and sea bream (Sparus aurata, L. 1758) larvae and also whether they will be profit in Izmir and Turkey conditions. Additionally, cost of larval rearing, broodstock, live food and weaning unit and their culture process were examined. However, companies which are established especially for consultancy in the aquaculture sector and their function and costs in the sector were clarified.As a result of this study, establishment of hatchery in Izmir will be gainful for both aquaculture sector and national economy and also it will be increased employment in Turkey.