Ağ kafeslerde L-karnitin kullanımının çipura (Sparus aurata, Linneaus, 1758) balıklarının karaciğer, viseral yağlanmalarına ve gelişim performansı üzerine etkileri
Effect of L-carnitine usage on hepatic, visceral lipogenesis and growth performance of gilthead sea bream (Sparus aurata, Linneaus, 1758) in net cage
  1. Tez No: 256917
  2. Yazar: NİDA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, yeme L-karnitin ilave edilmesinin çipura balığının karaciğer, iç organ yağlanmaları ve gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma 120 gün (Ekim 2007-Ocak 2008) sürdürülmüştür. Denemede 1 grubu kontrol olmak üzere 2 paralelli 3 grup oluşturulmuş ve 5x5x5m boyutlarına sahip 6 adet ağ kafes kullanılmıştır. Her bir kafese canlı ağırlığı ortalama 198±1,5 gr. olan 5000 adet çipura yerleştirilmiştir. Kontrol grubu balıklara L-carnitine bulunmayan normal ticari yem verilirken, deneme grubu balıklara sırasıyla, 0,8 ve 1,6 lt./100 kg oranında L-karnitin ilave edilmiş yem verilmiştir. Çalışma sonucunda ağırlık değişimleri incelendiğinde en yüksek canlı ağırlığın 263,27± 1,8 ile (G2) grubunda elde edildiği tespit edilmiştir. Canlı ağırlık artışı incelendiğinde en yüksek artış 64,92±1,8 ile (G2) grubunda tespit edilmiştir. Total boy verileri incelendiğinde ise gruplar arasında önemli bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Balıklarda oluşan mortalite incelendiğinde en yüksek mortalitenin 416 adet ile kontrol grubunda (G0), en düşük mortalitenin ise 372 ile (G2) deneme grubunda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of dietary L-carnitine supplementation on hepatic, vısceral lipogenesis and growth performance of gilthead sea bream was investigated. Study was carried out 120 days. In this experimentation 3 groups (one of it is control) with 2 parallel was created and 6 net cages in 5x5x5m dimension was used. 5000 fishes with 198±1,5 g initial weight was put into each cages. Control group fishes was fed with normal commercial feeds. Other 2 experimentation group fishes was fed with feeds with L-carnitine supplemented respectively, 0,8 and 1,6 lt/100 kg feed. At the end of the experiment weight changes was examined and maximum final weight was determined in group G2 with 263,27±1,8 g. When weight gain examined, maximum weigth gain was determined in group G2 with 64,92±1,8 g. There was no differences between total weight of groups (p>0,05). Mortality was determined in group G0 with 416. Mimimum mortality was determined in group G2 with 372.