Voltammetric and chromatographic method development for pesticide residues in wine samples
Şarap örneklerinde pestisit kalıntılarının voltammetrik ve kromatografik analizine ilişkin yöntem geliştirilmesi
  1. Tez No: 256920
  2. Yazar: FÜSUN OKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. NİL ERTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tezin temel amacı Türk şarap örneklerinde pestisit tayini için voltammetrik ve kromatografik yolla farklı örnek hazırlama teknikleri kullanılarak doğru ve duyar bir yöntem geliştirmektir.Tezin ilk kesiminde Chlorpyrifos pestisitinin asılı civa damla elektrod kullanılarak adsorptif katodik sıyırma voltammetrisi ile tayin koşulları incelenmiştir. Geliştirilen voltammetrik yöntem şarap örneklerinde Chlorpyrifos tayini için kullanılmıştır. Örnek hazırlama aşamasında sıvı/sıvı özütleme ve Florosil kolon ile katı faza özütleme teknikleri kullanılmıştır. Doğrusal çalışma aralığı 0.2-200 ng/mL ve geliştirilen yöntemin belirtme sınırı 0.14 ng/mL, tekrarlanabilirlik 0.2 ng/mL'lik derişim için %11 olarak saptanmıştır. Geri kazanım çalışmaları 0.05 ? g/mL standart katılmış şarap örneklerinde yapılmış ve %84 ile % 110 arasında sonuçlar elde edilmiştir.Bağcılıkta kullanımına izin verilen; Iprodione, Chlorpyrifos, Penconazole, Procymidone, Brompropylate ve Lambda-Chyhalothrin pestisitlerinin şarap örneklerinde tayini için kromatografik yöntem geliştirilmesi tezin bir sonraki bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde beş farklı örnek hazırlama yöntemi şarap matriksi için denenmiş ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Sıvı/sıvı özütlemenin ardından florosil kolonda ayırmanın yapıldığı yöntem şarap örneklerine uygulanmış ve bu yöntemle analiz süresi kısaltılmış kabul edilebilir geri kazanım değerleri elde edilmiştir.Bu tez çalışmasında aynı zamanda chlorpyrifos ve metaboliti chlorpyrifos-oxon tayini için alternatif, hızlı, kolay ve ucuz bir yöntem bu türlerin şarapta tayinleri için kullanılmıştır. Örnek hazırlama aşaması asetonitril ile özütlemenin ardından primer seconder amin modifiye edilmiş silikajel kolonda ayırma aşamasını içermektedir.Bu yöntemde analitlerin sinyalleri pulsed splitless enjeksiyon tekniği kullanılarak geliştirilmiştir. Yöntemin geri kazanımı CP için için %94 ve CPO için %81 olarak bulunmuştur. Belirtme alt sınırı ve saptama alt sınırı değerleri CP için 0.044 ve 0.15 ng/mL, CPO için 0.49 ve 1.62 ng/mL iken tekrarlanabilirlik değerleri CP için % 3-12 aralığında (n=3) ve CPO için % 0.5-17 (n=3) aralığında bulunmuştur. Pulsed splitless enjeksiyon tekniği ile analizin analitik özellikleri klasik enjeksiyon yöntemine göre iyileştirilmiştir.Chlorpyrifos pestisitinin uçucu özelliğinden yararlanılarak alternatif bir yöntem olan katı faza mikro özütleme (SPME) yöntemi üst boşluk tekniği ile şarapta chlorpyrifos tayinine 100 ? m polidimetilsiloksan fiber kullanarak uygulanmıştır. Öne çıkan parametreleri saptamak için yedi faktörlü Plackett Burman tasarmı yapılmıştır. Ekstraksiyon süresi ve sıcaklığı, desorpsiyon süresi ve sıcaklığı, örnek hacmi, tuz etkisi ve karıştırma etkisi çalışılan parametrelerdir. Bu yöntemde elde edilen kalibrasyon eğrisinin doğrusal aralığı 0.01-500 ng/mL arasında olup, belirtme sınırı 0.005 ng/mL olarak hesaplanmıştır. Yöntemin duyarlılığı yanı sıra daha hızlı sonuç vermesi ve daha az çözgen tüketimine olanak sağlaması ve çevre dostu olması gibi üstünlükleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to develop a reliable and accurate method for sensitive determination of pesticide residues in Turkish wine samples by chromatographic and voltammetric methods by comparing different sample preparation methods.In the first part of the thesis, voltammetric method development for Chlorpyrifos (CP) and differential pulse adsorptive cathodic stripping voltammetric (DP AdCSV) determination of CP by using a hanging mercury drop electrode (HMDE) was studied. The developed method was adapted to wine samples. Liquid-liquid extraction (LLE), solid phase extraction on a Florosil column (SPE) was applied to wine sample before the voltammetric measurement. Calibration curves were linear in a range of 0.2 - 200 ng/mL with the detection limit of 0.14 ng/mL and quantization limit of 0.45 ng/mL. The RSD was calculated as 11% for 0.2 ng/mL concentration. The accuracy of the method was tested with spiked wine samples and 84 ? 110 % recovery was found for 0.05 ? g/mL concentration.The chromatographic determination of selected six common pesticides used for pest controlling in grapevine namely; Iprodione, Chlorpyrifos, Penconazole, Procymidone, Brompropylate and Lambda-Chyhalothrin were also carried out. Five different separation and sample preparation techniques were tested for their determination in wine matrix. The method including florosil column after a LLE procedure was chosen and applied for wine samples with good recoveries. By using this cost-effective method the analysis time was shortened.An alternative fast, easy and cheap based on using liquid extraction with acetonitrile, followed by dispersive solid phase extraction using primary secondary amine was also tested for the separation and quantification of chlorpyrifos and its metabolite chlorpyrifos-oxon in wine samples. The signals obtained for the analytes were improved by applying pulsed splitless technique. The accuracy of the method developed was tested upon recovery studies and it was calculated as 94% for CP at 5 ng/mL concentration level and 81% for CPO at 50 ng/mL level. LOD and LOQ values of CP were found as 0.044 and 0.15 ng/mL and 0.49 and 1.62 ng/mL for CPO respectively. RSD values were obtained between 3-12% (n=3) for CP and 0.5-17% (n=3) for CPO. These values indicate the pulsed splitless injection mode improves the sensitivity.Volatile nature of the chlorpyrifos pesticide has lead us to utilize solid-phase micro extraction (SPME) coupled with headspace technique in wine sample. This method was tested as an alternative technique for the determination of CP using a 100 ? m polydimethylsiloxane fibre with gas chromatography. In order to find the major effects, 7 factors were selected and Plackett Burman Design was constructed.The effect of extraction time and temperature, desorption time and temperature, sample volume, salt effect and rate of mixing on pesticides extraction were the parameters studied. Constructed calibration curves were linear in a range of 0.01 - 500 ng/mL with a detection limit of 0.005 ng/mL. Beside the sensitivity, this method offers a fast and environmental friendly technique as it allows less solvent consumption. The accuracy of the method was tested with spiked matrix samples.