Investigation of adsorption properties of spider silk and its usage in preconcentration of some metal ions
Örümcek ağının adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi ve kimi metal iyonlarının önderiştirilmesinde kullanımı
  1. Tez No: 256921
  2. Yazar: LEVENT PELİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. NİL ERTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın ana hedefi örümcek ağının bir kolon maddesi olarak metal iyonlarına karşı kullanım koşullarını incelemektir. Örümcek ağları 1:1 HCl çözeltileri ile işlem gördükten sonra boyutu küçültülerek, PVC destek ile doldurulmuş kolona yerleştirilmiş ve metal iyonlarının akışkan sistemde etkileşimleri incelenmiştir. Örümcek ağının adsorban özellikleri adsorpsiyon ve elusyon aşamalarında metal iyon derişimleri ICP-MS ve FAAS sistemleri ile ölçülerek incelenmiştir. Adsorpsiyon kapasiteleri Cu(II) ve Pb(II) iyonları için 8.22 mg/g (1.3x10-4 mol/g) ve 15.78 mg/g ağ (7.6x10-5 mol/g) olarak hesaplanmıştır. Bu rakamlar literatürde verilen diğer biyomateryallerle kıyaslanabilir düzeyde bulunduğundan, örümcek ağı yeni ve orijinal bir adsorban olarak ümit vadetmektedir.Hat-üstü amperometric ölçümlerde Cu(II) ve Pb(II) iyonlarının adsorpsiyon koşullarının optimizasyonu üzerinde durulmuş ve ortam pH'ı, tampon türü ve derişimi, akış hızı ve elektrot potansiyelinin etkisi incelenmiştir. En uygun koşullar altında belirtme sınırı Cu(II) ve Pb(II) için 70 ng/mL ve 35 ng/mL olarak hesaplanmıştır. Ancak, her iki iyon birarada iken sinyal çakışması gözlenmesi nedeniyle seçimliliğin artırılması gerekmektedir. Bu nedenle amperometrik piklerin oluşumuna yakın akış durdurularak, ardışık alınan kare dalga voltammogramlar yardımıyla bu iki iyon birbiri yanında gözlenebilmiştir. Bu yolla iyi ayrılmış ve daha iyi sinyal/gürültü oranına sahip pikler elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to exploit spider silk as a column material for adsorption of selected metal ions. Spider silk samples were chemically treated with 1:1 HCl solutions, brought into smaller size and then inserted into a column prepacked with PVC support for on-line preconcentration of metal ions. The adsorption properties of spider silk were studied by measuring the metal ions in adsorption and elution step via ICP-MS and FAAS methods. Adsorption capacities of spider silk for Cu(II) and Pb(II) ions were calculated as 8.22 mg/g (1.3x10-4 mol/g) and 15.78 mg/g of silk (7.6x10-5 mol/g), respectively. These figures are comparable to other biomaterials given in the literature and found very promising in the development of a novel and original adsorbent for preconcentration studies.On-line amperometric measurements were focused on optimization of the adsorption conditions for Cu(II) and Pb(II) ions, namely medium pH, buffer type and concentration, flow rate and electrode potential. Under optimized conditions, the detection limits were calculated as 70 ng/mL and 35 ng/mL for Cu(II) and Pb(II), respectively. However, the method suffers from selectivity if both ions were present in the sample solution as the elution curves overlap. Therefore, by using stopped flow technique close to the appearance of the reduction peaks, successive squarewave voltammograms was recorded for monitoring both ions simultaneously. It was shown that well distinguished peaks were obtained with better signal to noise ratio.