Melanogryllus desertus (Pallas,1771) (Orthoptera: Gryllidae)'ta Malpighi tüpçüklerinin histoloji ve morfolojisi
Morphology and histology of Malpighian tubules of Melanogryllus desertus (Pallas,1771) (Orthoptera: Gryllida)
  1. Tez No: 256922
  2. Yazar: GİZEM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tezde Melanogryllus desertus'un boşaltım organı olan Malpighi tüpçüklerinin morfoloji ve histolojisi incelenmiştir. Stereomikroskop altında, böcek fizyolojik suyu içinde disekte edilen böceğin Malpighi tüpçüklerinin morfolojisi Olympus SZX7 stereomikroskop ile görüntülenmiş, distal ve proksimal olmak üzere iki bölge ayırt edilmiştir. Bunun yanısıra tüpçüklerin esnek bir yapıya sahip olduğu, kapalı uçları ile hemolenfte serbest olarak yer aldıkları gösterilmiştir.Malpighi tüpçüklerinin histolojik yapısı Mayer's Hematoksilin Eozin boyama tekniği ile boyanarak ortaya konmuştur. Tüpçükler, tek katlı kübik epitelden oluşurlar.
Özet (Çeviri)
In this research, the morphology and histology of Malpighian tubules as being the excretory organ of Melanogryllus desertus, was investigated. The morphology of the Malpighian tubules were observed via Olympus SZX7 stereomicroscope. It was revealed that every tube has two zones which were differentiated as distal and proximal. Furthermore, tubules were flexible and were terminated blindly in the hemolymph.Histology of Malpighian tubules were displayed by staining with Mayer?s Hematoxylin Eosin. The tubules were consisted of single layer cuboidal epithelium cells.