Kablolu ve kablosuz ağlarda etkin kullanılabilir bant genişliği ölçümü üzerine bir çalışma
Study of available bandwidth estimation in wired and wireless networks
  1. Tez No: 256923
  2. Yazar: MEHMET ERDEM SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde artan ağ kullanıcısı sayısı ve kullanılan servislerin çeşitliliği daha yüksek bant genişlikleri gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Her ihtiyaç halinde ise fiziksel yatırım mümkün olmamaktadır. Bu yüzden etkin kullanılabilir bant genişliği tahminlemesi giderek önem kazanmaktadır.Bu çalışmada, etkin kullanılabilir bant genişliği tahminleme teknikleri incelenmiş ve kablolu ağlar için Hu ve Steenkiste (2003) tarafından geliştirilmiş bir teknik olan IGI tekniği referans alınarak kablosuz ağlar üzerinde çalıştırılacak şekilde iyileştirilmiştir. Paketlerin ağ üzerindeki yayılımına göre ölçüm yapan bu teknik için uygun test ortamları kurulmuştur. Bu test ortamı üzerinde eksiklikleri tespit edilmiştir. Algoritma, ölçümü hızlandıracak şekilde geliştirilmiştir. Kurulan test ortamlarında kablolu ağlar için IGI ile karşılıklı performans testleri yapılmıştır. En iyi performans sağlayan algoritma parametreleri belirlenmiştir. Bu parametreler ile kablolu ortam için önemli derecede hız kazanılmıştır.Daha sonra kablosuz ağlar üzerinde performans ölçümleri için kablolu ve kablosuz bağlantılar içeren iki farklı test ortamı kurulmuştur. Geliştirilen algoritmanın çalışma şartları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
An increasing number of web users and the types of services in demand have led to the need for higher bandwidth. However, it is not always possible to make bandwidth investments immediately when needed. Thus, estimating active usable bandwidth has continued to gain importance.In this study, methods for estimating available bandwidth were analyzed and the IGI method developed by HU and Steenkiste (2003) for wired networks was improved and applied to wireless networks. The appropriate test environment was prepared to test the method of measuring bandwidth based on the dispersion of packages over the network. The method?s weaknesses were spotted in this test environment. An algorithm was developed to increase the pace of the bandwidth measurement process. The IGI and this method were comparatively analyzed under the test environment. The parameters of the algorithm showing the best performance were specified. A significant amount of speed was gained in wired networks via these parameters.Finally, two different test environments containing both wired and wireless connections were established in order to measure wireless network performance and the working conditions of the algorithm developed.