Isolation and structural identification of compounds from Notobasis syriaca L. cass
Notobasis syriaca L. cass bitkisinin bileşenlerinin izolasyonu ve yapılarının aydınlatılması
  1. Tez No: 256933
  2. Yazar: ONUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURDANUR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Notobasis Syriaca L. cass bitkisinin bileşenlerinin izolasyonu ve yapılarının aydınlatılması çalışılmıştır. İzolasyon ve saflandırma işlemleri sonucunda beş bileşik izole edilmiştir. İzole edilen bileşiklerin yapıları çeşitli spektroskopik (1H NMR, !3C NMR, COSY, HMQC, HMBC) yöntemler kullanılarak aydınlatılmaya çalışılmış olmasına ragmen , izole edilen bileşiklkerden üç tanesinin kesin yapısı kampeferol, ß-sitosterol ve urs-20(30)-en-3-yl asetat ve olean-12-en-3-yl-asetat karışımı olarak belirlenmiştir. Diğer bileşiklerin yapı aydınlatma çalışmaları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the isolation and structure characterization of some components from Notobasis Syriaca L. cass have been carried out. After isolation from the flowers of Notobasis Syriaca L cass five compounds were obtained. Although the structrual determinations of pure compounds were carried out using different spectroscopic (1H NMR, 13C NMR, COSY or HMQC, HMBC) methods, all isolated compound were not identified. Isolated three compounds were identified as Kampeferol , ß-sitosterol and mixture of urs-20(30)-en-3-yl acetate and olean-12-en-3-yl-acetate.