Düzenli mezopor yapısına sahip SiO2 temelli adsorban sentezi ve uranyum sorpsiyonunda kullanılabilirliğinin incelenmesi
Synthesis of SiO2 based adsorbent with ordered mesoporous structure and investigation of its uranium sorption
  1. Tez No: 256946
  2. Yazar: ŞENOL SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada geniş yüzey alanına sahip, iyi tanımlanmış ve düzenli por şekli ve dar por boyut dağılımı özellikleri gösteren MCM-41 sentezlenmiş ve üzerinde amin aktif grupları oluşturmak amacı ile modifiye edilmiştir. Elde edilen NH2-MCM-41 adsorbanın karakterizasyonu XRD, SEM, yüzey alanı ve porozite ve FT-IR analizleri ile yapılmıştır. Özellikleri karakterize edilen adsorbanın uranyum adsorpsiyonunda kullanımı incelenmiştir.Uranyum alım denemeleri kesikli yöntem ile gerçekleştirilmiş, etki eden parametreler deneysel tasarım yöntemi içerisinde, merkezi kompozit tasarım kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, dört bağımsız değişken olarak ortamın başlangıç pH'ı, sıcaklık, başlangıç derişimi ve çalkalama süresi belirlenmiştir. En küçük kareler yöntemi kullanılarak regresyon katsayıları bulunmuş, merkezi kompozit tasarımdan elde edilen polinomal denkleme göre cevap yüzey grafikleri oluşturulmuştur. Uygulanan modelin %95 güven aralığı içerisindeki ANOVA (analysis of variance) analizi incelenmiş ve model ile deneysel bulguların uyumuna bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work MCM?41 has been synthesized with very high surface area, well defined and ordered pore shape and narrow pore size distribution. It has been modified in order to graft amine groups on the surface. The obtained NH2-MCM?41 adsorbent was characterized by using XRD, SEM, surface area and porosity analyzer and FT-IR. This characterized adsorbent was investigated in the use of uranium adsorption.The uranium uptake experiments have been carried out by the batch method. The affecting parameters were analyzed by using central composite design as the experimental design method. The parameters; initial pH, temperature, initial concentration and shaking time were selected for this study. The regression coefficents were obtained by the least squares method and the responce surface plots were generated according to polynomial equation which is derived from central composite design. The ANOVA (analysis of variance) data were carried out in 95% confidence level and checked to fitting of experimental value and predicted value.