İpekböceklerinde (Bombycidae: Bombyx mori) besin miktarına bağlı olarak sindirim borusunun gelişimi
Developpement of digestive system in silkworm (Bombycidae: Bombyx mori) according to nutrition quantity
- Tez No: 256947
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Canlıların gelişimi sırasında beslenme, hücre ve dokuların büyümesinde olduğu kadar canlılık fonksiyonlarının yerine getirilmesinde de önemlidir. Beslenmeye bağlı olarak büyümeyi ve gelişmeyi kontrol eden faktörlerin başında besin miktarı ve beslenme düzeni gelmektedir. Açlığa maruz bırakılan böcek larvalarında gelişimin daha geç olduğu belirtilmektedir.Bu çalışmada Bombyx mori larvalarının besin miktarı ile ilişkili olarak sindirim borusu histo-morfolojisinin belirlenmesinde kontrol grubu larvalarına göre az besinle beslenen larvaların sindirim borusunun daha kısa boyutlu olduğu saptanmıştır. Bombyx mori kontrol grubu 5. instar larvaların orta barsağının epitel tabakasında yer alan silindirik ve goblet hücrelerinin morfolojileri belirlendikten sonra daha az miktar dut yaprağı verilen 2 ayrı grup larvanın epitel tabakalarına bakıldığında, besin azlığının orta barsakta meydana getirdiği farklılık görülebilmektedir. Normalin altında beslenen larvaların silindirik ve goblet hücrelerinin aktivitelerinde düşüşler ve morfolojik olarak sitoplazmaları ile nukleuslarında bozulmalar-vakuolleşmeler olduğu ayırt edilmektedir.Elde edilen sonuçlar; normal miktarlarda besin alınmaması durumunda, barsaktan gerekli maddelerin emiliminde en önemli rolü üstlenen epitel dokuda bozunmaların meydana geldiğini göstermekte, Bombyx mori larvalarının sağlıklı gelişme gösterebilmeleri için normal miktarın altında yaprakla beslenmemeleri gerekliliğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
During the development of living thing, nutrition is important for the growth of cells and tissues as to be carried out functions of livelinesss, too. In the top of factor which control the growth and development related to nutrition, there is nutrition quantity and feeding period. It?s indicated tahat in the insect larvaes starvation the development occurs later.In this project, to determine the histo-morphology of digestive canal, larvaes of Bombyx mori related to nutrition guantity. It?s determined that the digestive canal of the larvaes which are fed with less food than control group larvaes has less short dimension. After the morphology of columnar and goblet cells which place in the epithelium layer of midgut of the Bombyx mori control group five instar larvaes is determined, when the epithelium layers of two seperated group larvaes given less quantity of Morus alba leaf examined, the difference in the midgut that lack of nutrition cause can be seen. In the larvaes fed less than normal it?s distinguished that columnar and goblet cells activities decreases and in their cytoplasmes and nucleus have vokuol.The results obtained; in the condition of lack of nutrition, it shows that there are vokuol in epithelium tissues which has the most important role for the absorption of the necessary substances, the results it indicates that the necessity of not feding with leaves under normal quantity to show, development of the Bombyx mori larvaes.