Sağlam iletişim ağlarının tasarımında yeni ölçümler
New measures on the design of stable communication networks
- Tez No: 256957
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Graf teorisi yardımıyla en çok çözülen problemlerden biri, bozulmalara karşı direnci diğerlerine göre daha fazla olan bir ağ modeli tasarımını gerçekleştirmektir. Bu amaçla grafın tüm tepeler ya da ayrıtlar kümesi üzerinden pek çok ölçüm tanımlanmıştır. Son yıllarda ise ölçümler, grafın belirli özellikteki tepeler ya da ayrıtlar kümesi üzerinden tanımlanmaktadır. Bu tezde sözü edilen ikinci tür ölçümlerden yeni bir ölçüm olan Total Accessibility (toplam erişilebilirlik) tanımlanmıştır. Tezin 2. bölümünde temel graf bilgileri ve kararlılık ölçümleri verilmiştir. 3. bölümde Total Redundance kavramı incelenmiş, temel graf sınıflarındaki sonuçları hesaplanmış ve graf işlemleri ile arasındaki ilişki verilmiştir. 4. bölümde temel graf sınıfları ve graf işlemleri altında Total accessibility sayısı incelenmiş, elde edilenler sonuç ve teoremler olarak ifade edilmiştir. Total accessibility sayısını bulan bir algoritma verilmiştir. Aynı tepe sayısına sahip ve bazı zedelenebilirlik ölçüm değerleri aynı olan herhangi iki ağ modeli ele alındığında Total Accessibility sayısı daha büyük olan ağın yapıca daha sağlam olduğu sonucuna varılmıştır. Böylece ağ tasarımında yol gösterici bir ölçüm olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most solved problems with the help of graph theory is to design a network model whose resistance for the disruptions is more than other networks?. Many vulnerability measures have been defined over all vertices of a graph to this purpose. In recent years, measures are defined over some vertices or edges which have specific property. In this thesis Total Accessibility which is a new measure as the second type of measures mentioned above, is defined. In second section of the thesis general graph types and stability measures are given. In third section Total Redundance is examined on general graph types and its relation between graph operations is given. In fourth section Total Accessibility is examined under graph operations, results obtained and theorems are given. In fifth section an algortihm which calculates Total Accessibility of a graph is given. When any two networks having the same number of vertices and having the same value of some vulnerability measures are compared in stability, it is inferenced that network whose Total Accessibility value higher is more stable than the other. It is proved that Total Accessibility is a directive in design of networks.