18F işaretli magnetit nanoparçacıkların sentezi ve biyo-affinitelerinin incelenmesi
Synthesis of 18F labelled magnetic nanoparticles and investigation of their bio-affinity
- Tez No: 256958
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Moleküler Tıp, Onkoloji, Chemistry, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, 18F-FDG' nin nükleofilik florinasyon ile sentezinde prekürsör olan mannoz triflate molekülü ve radyoprotektif etkili ajan sisteamin molekülünün konjugasyon reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Mannoz triflate-sisteamin bileşiği (MS) için ortalama reaksiyon verimi %92.39±7,4 iken, inaktifflor ile substitusyon verimi %100 olarak gerçekleşmiştir. Sentezlenen bileşik mannoz triflate-sisteamin, daha sonra 18F' in nükleofilik florinasyon reaksiyonu ile işaretlenmiştir.. 18F veya inaktif NaF ile florlanan mannoz triflate-sisteamin (FMS) bileşiği FeCl3'ün çözeltisi ile reaksiyona sokulmuştur. Ardından NaBH4 ile indirgeme gerçekleştirilerek magnetit parçacıklar sentezlenmiştir. SEM (Scanning electron microscopy) analizleri magnetit parçacıkların nano boyutta olduğunu göstermiştir. Inaktif F ile bağlı magnetit nanoparçacıklar tavşan anti-Metadherin (Mid) antikoru ile birleştirilmiştir ve SEM analizleri yapılmıştır.Sentezlenen ve karakterizasyonu gerçekleştirilen magnetit nanopartiküller model olarak hazırlanarak MCF-7 meme kanseri hücre hatlarına uygulanmıştır. 18F işaretli mannoz triflate-sisteamin (18F-MS) ve sentezlenen magnetit nanoparçacıkların zamana karşı hücreye bağlanma oranları in vitro olarak incelenmiştir. Bağlanma oranları 15, 30 ve 45 dakika inkübasyon süreleri için değerlendirilmiştir. MCF?7 hücreleri üzerinde %50'ye varan bağlanma görülmüştür. Ayrıca, hücrelere manyetik alan uygulanmıştır ve hücrelere manyetik alan uygulanması sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde değiştirmemiştir.Sentezlenen bileşiğin (MS) ve 18F işaretli MS bileşiğine bağlı magnetit nanoparçacıkların MCF?7 hücreleri üzerindeki apoptotik etkisi belirlenmiştir. Kontrole kıyasla MS bileşiği 15 kat daha fazla apoptoz tetiklerken FMS' e bağlı magnetit nanoparçacıklar 3 kat daha fazla apoptoz tetiklemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mannose triflate molecule, a precursor in the synthesis of 18F-FDG by nucleophilic fluorination, was synthesized with cysteamine which is a radioprotective agent. Synthesized compound, mannose triflate-cysteamine, was labeled with nucleophilic florination reaction of 18F. Besides, this reaction was repeated with inactive NaF. Mannose triflate-cysteamine labeled with 18F and NaF was reacted with a solution of FeCl3. Subsequently magnetite nanoparticles were synthesized by reduction of resulting compound with NaBH4. Scanning electron microscopy images demostrated that magnetite particles were nano sized. Inactive F bound magnetite nanoparticles were combined with rabbit anti-Metadherin (Mid) antibody and SEM analyses? antibody bound magnetite nanoparticles of were carried out.Synthesized and characterized magnetite nanoparticles were prepared as a model and applied to MCF-7 breast cancer cell line. Time dependent attachment of mannose triflate-cysteamine labeled with 18F (18F-MS) and of synthesized magnetite nanoparticles? to the cells was observed in vitro. Attachment ratios were evaluated for 15, 30, 45 minutes of incubations times. Up to 50% attachment on MCF-7 cells were observed. Besides, magnetic field was applied on cells and that does not cause any statistically significant difference on results.Apoptotic effects of synthesized compound (MS) and MS labeled with 18F bound magnetite nanoparticles to MCF-7 cells were determined. MS compound induced 15 fold, FMS bound magnetit nanoparticles induced 3 fold more apoptosis against control.