Gökkuşağı alabalığı (Oncoryhnchus mykiss) ve dere alabalığının (Salmo trutta forma fario) deniz suyunda fizyolojik adaptasyonlarının karşılaştırılması ve denizde gökkuşağı alabalığının gelişiminin incelenmesi
Comparison of rainbow trout (Oncoryhnchus mykiss) and brown trout?s (Salmo trutta forma fario) physiological adaptations to seawater and investigation of rainbow trout?s growth performance in sea
- Tez No: 256956
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, ?36-37 tuzluluğa sahip deniz suyuna doğrudan ve kademeli (21 gün) olarak transfer edilen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) (162,7 ± 3,03 gr) ve dere alabalığında (Salmo trutta forma fario) (160,9 ± 2,94 gr) solungaç Na+-K+-ATPaz aktivitesinde ve klorit hücre boyutlarında meydana gelen değişimler incelenmiş ve yaşama oranları değerlendirilmiştir. Öte yandan, ?25 tuzluluktaki deniz suyuna doğrudan transfer edilen gökkuşağı alabalıklarının (yaklaşık 285 gr) büyüme performansları ve yaşama oranları yüzer alabalık işletmesinde yaz boyunca takip edilmiştir.Dere alabalıklarında denize doğrudan transfer sonucunda %100 ölüm görülürken, gökkuşağı alabalıklarında %50 ? 58,3 civarında yaşama oranı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, kademeli adaptasyonda yaşama oranlarında önemli farklılıklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) (162.7 ± 3.03 g) and brown trout (Salmo trutta forma fario) (160.9 ± 2.94 g) were transferred to full-strength seawater (36-37 ppt) for directly and gradually (21 days), then changes in branchial Na+-K+-ATPase activity and size of chloride cells associated with environmental salinity were investigated and also survival of trouts were evaluated in seawater. On the other hand, growing performance, food conversion ratio and survival of rainbow trout (around 285 g) which were transferred to 25 ppt seawater for directly was investigated in the mobile fish farm during summer season.Whole mortality occured when the brown trouts were transferred into seawater directly, but rainbow trouts survived around 50 ? 58.3 %. However, trouts showed significant difference in survival rates by gradual acclimation.