Avrupa Birliği ile müzakereler sürecinde Türkiye'nin ortak tarım politikasına uyum çalışmaları
Turkey's adaptation efforts for common agriculture policy during the negotiations with European Union
- Tez No: 211553
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Avrupa Ekonomik Toplulugu'nu kuran Roma Anlasması'nın 38-47. maddeleri tarıma iliskin maddeleri kapsamaktadır. Roma Anlasması, sanayi ürünlerinde oldugu gibi, tarım ürünleri alanında da serbest dolasımı öngörmektedir. Toplulugun ortak bir tarım politikası olusturmasının ana nedeni kinci Dünya Savası sırasında ve sonrasında ortaya çıkan gıda yetersizligidir. Topluluk bütçesinin yaklasık yarısını olusturan FEOGA (Avrupa Tarımsal Yönverme Ve Garanti Fonu), 1962 yılında ortak tarım politikasının finansmanı için kurulmustur. Türkiye 1959 yılında AET'ye üyelik basvurusu yapmıs ve 2005 yılında Avrupa Birligi ile müzakerelere baslamıstır. Mevzuatın büyük bir kısmını tarım olusturmaktadır. Türkiye tarımı ile Birlik tarımı arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıkların basında tarımsal nüfus, isletmelerin büyüklükleri ve yapısı, tarımsal destekleme politikaları, tarımsal verimlilik gibi birçok faklılık gelmektedir. Türkiye ile Birlik tarımı arasındaki farklılıklar ve Türkiye'nin uyum için çabaları 1998 yılından itibaren düzenli olarak yayınlanan ilerleme raporlarında dile getirilmektedir. Ortak tarım politikasına uyumun Türk tarımı üzerine olası birçok etkisi olacagı öngörülmektedir. Tarım sektörünün düzene kavusacagı ve Türk çiftçisinin hayat standartlarının yükselecegi, öngörülen en önemli etkilerdir.
Özet (Çeviri)
The articles 38-42 of the Treaty of Rome, which founded the European Economic Comminity, contain the agricultural subjects.The treaty of Rome brings the free flow of agriculural goods like industrial goods.The main aim of the community to form a common agricultural policy was the shortage of food which appeared during and after the World War II. The FEOGA(European Agricultural Guidance And Guarantee Fund) which composes half of the community budget was founded in 1962 to finance the common agriculture policy. Turkey appealed for membership to European Economic Community in 1959 and began to negotiate with the European Union in 2005. The legislation is largely about agriculture.There are great differences between the agriculture of Turkey and the agriculture of the Union. Agricultural population, dimensions of companies, and their structure,policies of agricultural subsidies and agricultural productivity lead these differences. The differences between Turkey's and the Union's agriculture policies and Turkey's efforts for adaptation are uttered in advencement reports which have been published regularly since 1998. It is anticipated that the adaptation to common agriculture policy will have many effects on Turkish agriculture.An organized agricultural sector and higher living standards for Turkish farmer are the most important effects which are anticipated.