Sarı Uygurların kavim yapısı: 1950'li yıllardaki değişim süreci
The clan structure of the Yellow Uighur: the transformation process in the 1950's
- Tez No: 257036
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sarı Uygurlar, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Kansu Eyaleti'nde yaşamaktadırlar. Sarı Uygurlar, geçmişteki ve günümüzdeki Uygur Türklerinin akrabası olup Türk kökenlidir. Sarı Uygurlar, Türk dünyasının en doğusunda yaşamakta ve günümüzde hala göçebe yaşam tarzını devam ettirmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti'nde 1950'li yıllardan sonra uygulanan yerleşik düzen neticesinde, Sarı Uygurların geleneksel yaşam tarzı değişime uğradığı gibi Sarı Uygurların mevcut kavimsel sistemi ve düzeni de yıkılmıştır ve üzerinde modern toplum idare sistemi oturtulmuştur. Dolayısıyla, Sarı Uygurların toplumsal, ekonomik, kültürel ve birçok alanlarında da çok derin değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimler, Sarı Uygurların tarihindeki önemli dönüm noktasını oluşturmuş ve göçebe toplumdan yerleşik topluma dönüşmeye başlamış, yani geleneksel bir toplumdan modern bir topluma ilerlemesinin önemli sürecini oluşturmuştur. Ancak ilgili konu hakkında yaklaşık 60 yıllık sürede yapılan araştırmalar az ve yetersiz kalmıştır. Bu nedenle konu üzerinde araştırmalar yapılması, Sarı Uygurların toplumsal tarihini ve toplumsal değişimini aydınlatması hususunda önemli bir konu olmaktadır.Sarı Uygurların kavimsel yapısı 1950'li yıllarda değişime uğramıştı ve Çin'in siyasal düzenlemesine göre kavim yapısı yeniden yapılanmıştı. Bu çalışmada Sarı Uygurların tarihsel yaşamın arka planını ortaya koyarak, 1950'li yıllardaki toplumsal değişimi ele almakla bu değişim sürecinde yaşanan siyasal, toplumsal ve iktisadi problemleri tespit edilecektir. Bu tespitler üzerinde siyasal ve toplumsal değişimin Sarı Uygurların yaşamına olan olumlu ve olumsuz etkisi belirtilecektir.
Özet (Çeviri)
The Sari Uyghur live in the Kansu region of People?s Republic of China. The Sari Uyghur are relatives to the ancient and modern Turkic peoples as well as being relatives to the Mongolians. Sari Uyghur live in the further east border of the Turkic world and still continue their nomadic lifestyle. As a result of the policies executed in the People?s Republic of China after the 1950s, the traditional lifestyle of the Sari Uyghur underwent changes and the current clan system and order collapsed and a modern social administrative system was installed thereupon. Therefore, quiet many changes took place in the social, economic, cultural, other arenas of the Sari Uyghur. These changes constituted a crucial mile Stone in the history of the Sari Uyghur and the transformation into settled life from nomadic life began, that is, it constituted an important process in the transformation into a modern society from a tradition society. However, the research done on this issue within the last 60 years has been few and insufficient. Therefore, doing research on this topic is important for illuminating the social history and social transformation of the Sari Uyghur.The clan structure of the Sari Uighur underwent changes in the 1950s and the clan structure wa re-built according to the arrangements of the China?s policies. In this study, the political, social, and economic problems will be determined by demonstrating the background of the historical lifestyle of the Sari Uyghur?s as well as taking the social change in the 1950s into consideration. The positive and negative effects of these political and social changes on the Sari Uyghur?s? life based upon these findings.