Piyanoda pedal kullanma teknikleri
Techniques for use of pedals in piano
- Tez No: 257037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MENEKŞE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Piyanoda pedal kullanımı, piyano eğitiminin çok önemli ve karmaşık kısımlarından biridir. Pedalların doğru yerde, doğru şekilde kullanılması için hassas bir kulak ve iyi bir bilgi birikimi gereklidir. Ayrıca piyano ve pedal mekanizmaları iyi tanınmalıdır. Pedal, eserlerin armonik ve karakteristik yapıları bozulmadan, bestecilerin müzikte ifade etmek istediklerine ve yaşadıkları müzik döneminin stiline uygun olarak kullanılmalıdır.Bu çalışmada, ilgili kaynaklar araştırılarak, piyanodaki pedal türleri ve mekanizmaları incelenmiş, kullanım teknikleri örneklerle açıklanmıştır. Piyano ve pedal mekanizmalarının, çalgının icadından sonraki gelişimi ve değişimi araştırılarak, bestecilerin çeşitli müzik dönemlerinde uyguladıkları pedalların kullanım stillerine ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Eserlerdeki pedal işaretlerinin kullanım şekilleri ve bestecilerin bu işaretleri belirtmek için kullandıkları göstergelerden bahsedilmiştir. Ayrıca, pedal kullanımının hassasiyeti ve piyano eğitimindeki önemi vurgulanarak çeşitli öneriler sunulmuş, bu eğitimi alan bireylerin pedal kullanımı konusunda ayrıntılı bilgi edinmeleri ve ihtiyaç duyduklarında başvurabilecekleri bir kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Use of piano foot pedals is one of the most important and complicated parts of the piano education, and using them properly and at correct places requires a sensitive ear, experience and a good knowledge of the mechanism of the pedals. The foot pedal should be used without affecting the harmonic and characteristic composition of the piece, and in conformity with what the composer wanted to express in music and the style of the period the composer lived in.In this study foot pedal types and their mechanisms were studied and foot pedal use techniques were explained with examples. By investigating into the development and modification of piano and pedal mechanism after the invention of the instrument, the pedal use styles applied by composers in different music eras were dealt with in detail. The way pedal signs used in music works and the indicators that composer used to show these signs were mentioned. Also some suggestions were made by putting emphasis on the significance of foot pedal use and its importance in piano education. This study aimed to supply individuals having piano education with detailed information about pedal use and aimed to be a reference study when needed.