Pierre Bourdieu sosyolojisi ve simgesel şiddet
Sociology of Pierre Bourdieu and symbolic violence
- Tez No: 257055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Pierre Bourdieu'nün simgesel şiddet kavramı, fiziksel olmayan şiddetin pratikte bir karşılık bulabilmesi anlamında önemli bir kavramdır. Bourdieu teorisine göre çokça uygulama alanı olan bu kavramın eğitimdeki karşılığı, bireylerin kişiliklerinin şekillendirilmesi yoluyla eşitsizliklerin yeniden üretilmesi olarak özetlenebilir. Eğitim kurumu bireylerin toplumsal yaşantıya entegre olmalarını sağlaması açısından bu duruma oldukça elverişlidir. Burada yaşanan tecrübe ve edinilen pratikler, bireyin sonraki yaşantısının da gidişatını belirlemekte olduğundan eğitim sisteminde yaşanabilecek eşitsizlikler toplumsal düzendeki eşitsizliklerin de temel kaynağı olacaklardır.İlköğretim düzeyinde uygulanmakta olan yönetmelikler üzerinden yapılan belirlemelere göre, yönetmelik eğitim-öğretimde simgesel şiddeti yansıtan ifadeler içermektedir. Bu durum çalışmanın bir diğer amacı olan simgesel şiddet kavramının sınanmasını da sağlamaktadır. Buna göre; simgesel şiddet kavramı özelinde Bourdieu metodolojisi, eğitimle ilgili araştırmalar için işlevsel bir metodolojidir.
Özet (Çeviri)
Pierre Bourdieu?s notion of symbolic violence is important in terms of corresponding practically to the notion of non-physical violence. In accordance with Bourdieu theory, the correspondence of this notion ?that has several implementation areas- in education can be summarised as the regeneration of inequalities through shaping individuals? personalities. The education institution is very convenient for this situation so that it provides the integration of individuals to social life. The inequalities within the educational system will also be the basic source of the inequalities in social life so that the gained experiences and practices here, designates the route of the individual?s following life.According to the determinations by using regulations which has been applied to elementary school-grade, regulations are to consist expressions that reflect symbolic violence in education. This case also provides testing the other aim of this work which is symbolic violence notion. Accordingly, Bourdieu methodology within the framework of symbolic violence concept is a functional methodology for the studies on education.