Emniyet Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen hizmet içi eğitim etkinliklerine ilişkin katılımcı görüşleri (İstihbarat birimi örneği)
- Tez No: 257054
- Danışmanlar: DR. C.ERGİN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, EGM İstihbarat Dairesi Başkanlığınca düzenlenen hizmet içi eğitim etkinliklerine katılan personelin, bu etkinliklerin uygulanma sürecine ve yararlılık düzeyine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Böylelikle, araştırma bulgularının, daha sonradan yapılacak hizmet içi eğitim etkinliklerinin geliştirilmesine ve kaynak oluşmasına katkıda bulunulabileceği düşünülmüştür.Araştırmanın evrenini, 2004-2007 yılları arasında, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığında düzenlenen hizmet içi eğitim etkinliklerine katılan ve halen görevli 1.119 istihbarat branşlı personel oluşturmaktadır. Çalışmada örneklem alınmamış, evren üzerinde çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, standart sapma, aritmetik ortalamalardan yararlanılmıştır.Araştırmanın sonuçları şu şekilde özetlenebilir:1.Kursiyerlerin genel olarak, eğitimlerin ?uygulanma sürecinden memnun oldukları? ortaya çıkmıştır.2.Düzenlenen ?kurslardan yararlanma düzeyinin, genel olarak üst düzeyde olduğu? sonucuna ulaşılmıştır. Teknik yeterlilikleri geliştirmeye yönelik kurslardan Web tasarımı kursu (orta derecede) dışında, tüm kurslardan çok ve tam düzeyinde yararlanıldığı belirlenmiştir.3.Eğitimlerde, ?uygulamaya ayrılan sürenin yeterli düzeyde olmadığı? belirtilmiştir.4.Kursiyerlerin, eğitim programı kapsamında düzenlenen ?sosyal faaliyetleri, yeterli düzeyde bulmadıkları? sonucuna ulaşılmıştır.5.Eğitim merkezi, dinlenme, beslenme ve araç-gereç koşulları bakımından ?yeterli? bulunmuştur.6.Genel olarak, ?eğiticilerin özelikleri yeterli düzeyde? görülmüştür.Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, hizmet içi eğitim etkinliklerinin geliştirilmesine yönelik şu önerilerde bulunulmuştur:1.Hizmet içi eğitimlerde, uygulamaya ayrılan sürenin yetersiz olduğu düşünüldüğünden, başta teknik yeterlilikleri geliştirmeye yönelik eğitimler olmak üzere sonraki düzenlenecek kurslarda, uygulama ağırlıklı eğitimler planlanmalı ve uygulanmalıdır.2.Gerek kursiyerlerce sosyal etkinliklerin yeterli görülmemesi gerekse personelin güdülenmesi açısından, eğitim etkinlikleri süresince düzenlenen sosyal faaliyetler çeşitlendirilerek sayıca arttırılabilir.3.Eğitimlerin sürekli Başkanlık/İSAK bünyesinde düzenlenmesinin, personelin ulaşım, izin vb. sıkıntıları beraberinde getirdiğinin belirtilmesinden dolayı, teorik ağırlıklı hizmet içi eğitimlerin, uzaktan eğitim gibi projelerle gerçekleştirilmesi düşünülebilir.4.Bazı kursiyerlerce, hizmet içi eğitimlere mecburiyetten dolayı gelindiği düşünüldüğünden, eğitimlere katılımı özendirici çalışmalar yapılabilir.Anahtar SözcüklerHizmet içi eğitim, istihbarat, polis, eğitim, emniyet genel müdürlüğü
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the views of the staff members, attended in-service training activities organized by TNP, concerning the process of implementation and effectiveness of these activities. Therefore, it is intended to contribute to development of in-service-training activities to be organized in the future in the light of the research findings and contribute in terms of source.The population of the study is composed of 1.119 personnel on duty at Intelligence Department and the staff members attended in-service-training activities, organized between 2004 and 2007 at TNP/Intelligence Department. The data were collected through the administration of the questionnaire developed by the researcher. In data analysis, frequency, percentage, standard deviation and arithmetic mean are used.Results of the study can be summarized as:1) In general, the trainees are satisfied with the implementation process of in-service training activities.2. Beneficiation rate from the trainings are generally very high. Except the web-design trainings which develop technical adequacy (is defined mid-level), all courses? beneficiation level are determined perfect and full grade.3. In the trainings, it was showed up that the time allocated for practice courses were not sufficient.4. The trainees find social activities insufficient in the training programs.5. Training center was found adequate with regard to recreation, food and equipment.6. In general, trainers? qualifications were found sufficient.Finally, recommendations have been formed to make these trainings more beneficial and effective.1. Owing to the considerations on insufficiency of the practices of in-service trainings; in the next courses ?notably courses aimed to develop technical efficiency-; practice-concentrated training programs should be planned and implemented.2. Because of the fact that trainees did not find social activities sufficient, social activities can be diversified and increased in number, and the staff should be motivated.3. If trainings were continued to be organized in the body of Intelligence Department/ISAK Section; travel, permission etc. problems of the staff members would come out, so in service trainings can be organized by distant-learning methods.4. It is stated that some trainees attend to course for obligatory reasons, so activities encouraging participation of the staff to courses can be considered.Key WordsIn-service-training, intelligence, police, training, turkish national police.