Mekân- nesne ilişkisi bağlamında kavramsal uygulamalar
Conceptual applications in the context of space?object relation
  1. Tez No: 257060
  2. Yazar: BURÇİN YÜCEDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞİNASİ TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada mekân-nesne-kavram ilişkisinin yeni sanatsal ifade biçimlerine dönüşüm süreci ele alınarak, nesneye yüklenen anlam ile bir nesnenin, sanat nesnesi kimliği kazanabilmesi için gerekli öncülleri belirtmek, sanatsal dönüşüm sürecinde mekân- nesne ilişkisinin birbirleri ve izleyici ile olan bağlantısında iletişim boyutuna( görsel, duyumsal- zihinsel) ışık tutmak hedeflenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde; çalışmanın temel öğelerini oluşturan mekân, nesne, kavram tanımlamaları ve bu tanımlamaların sanatsal süreçteki özelliklerine ve birbirleri ile olan etkileşimlerine değinilmiştir. İkinci bölümde ise mekân- nesne dönüşümünün 20. y.y. avant- garde sanat tutumu içerisinde nasıl şekillendiği ve bu şekillenmenin kavramsal sanata yansımalarına açıklık getirmek amaçlanmıştır. Günümüz sanatının yorumlanması ve anlamlandırılmasında ?Nasıl yaşıyoruz? Nasıl iletişim kuruyoruz? Nasıl davranıyoruz?? sorularının irdelenmesini ve bu irdelemenin toplumsal olgular ile- güncel olan ile- bağlantısı konumlandırılmaya çalışılmıştır.Uygulamaların değerlendirilmesi başlığı altında hazırlanan son bölümde; uygulamalar, belirtilen amaçlar dahilinde; gerçek görüntü, kopya görüntü ve simulakrlar çerçevesinde değerlendirilmiştir.Anahtar KelimelerMekân, Nesne, Kavram, Kavramsallık, Özne, Şimdiki Zaman, Gerçek, Kopya, Simülasyon, Aynılaşma
Özet (Çeviri)
Objective of this paper is to specify the required premises for creating art object identity with an attributed meaning to the object and to light the way for communication dimension (visual, auditory-intellectual) at the engagement of space-object interrelation and relation with the audience in artistic transformation process by considering the transformation process of space-object concept relations to new artistic expressions.In first part of the study; it is referred to description of space, object, concept which constitute the basic elements of the study and the characteristics of these descriptions in artistic process and interaction with each other. In the second part, clarification for how space-object transformation take shape in 20. century avant-garde art approach and reflection of this shaping to conceptional art is aimed. Examining the questions ?How do we live? How do we communicate? How do we act? in reading and interpretation of today?s art and positioning the relation of this examination with social facts-current issue- is aimed in the study.In the last part of the study which is prepared under the title of evaluation of the applications; applications are evaluated within the specified objectives and in the framework of actual image, copied image and simulacres.Key WordsSpace, Object, Concept, Conceptional, Subject, Present Time, Real, Copied, Simulation, Becoming Same