Gecekondular soylulaştırma ve ben
Shanty house,gentrification and i
- Tez No: 257064
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Beni oluşturan faktörler yaptıklarımın nedenleri ve sonuçları ile karşılaşmak için yazdığım sanat eseri raporunda, en açık yaptığım resimlerde görüneceğini düşündüğüm ?ben?e bakmadan önce genel olarak ?Ben? kavramına Felsefe Psikoloji ve Dinler aracılığıyla bakarken, tüm bu disiplinlerin temelinin insanı anlamak beni tanımlamak olduğu ve bunun her zaman çok sorunlu olduğu görülmüştür.Felsefede Decart'ın Ben tanımına karşılık Nietzche'nin bedeni temel alan, güç istencine dayalı, `ben' in tanımlanamazlığına, değişkenliğine ilişkin tanımları karşılaştırılmıştır. Kierkegaard 'ın varoluşun umutsuzluğu yorumuna yer verilmiştir.Psikolojide Freud'un üç temel birime ayırarak tanımladığı benlik; id, ego ve süperego: özellikleri ve işlevleri ayrı bölümlerde açıklanmıştır. Ego'nun İd den gelen ve süperegonun karşı çıktığı, istenmeyen içgüdüsel arzu ve istekleri dengeleyici, merkezi, tamamlayıcı, bütünleyici özelliği belirtilmiştir. Jung'un Freud'a göre çok daha kapsamlı ve doğu mistisizminden de izler taşıyan benlik kavramında gölge, persona, anima, animus arketiplerinden söz edilmiştir.İslam dininde benliliğin; nefs (ego), şeytan(id),tanrı (süperego) simgesel karşılıklarıdır. Nefs in Türkçe karşılığı ?öz benlik? tir, Tasavvuf da ise varlığın sadece tanrısal töz olduğu,Hallacı Mansur'un ?Enel Hak?: Ben Hakkım sözü ile ifade edilir.Hinduizm de insan beninin özünde Brahman :Hak yer alır fakat sadece Buda insanda ne egonun ne de Tanrısal bir özün oldugunu iddia etmiştir(Anatman:Benin yokluğu)İkinci bölümde gecekondu ve soylulaştırma kavramları açıklanmıştır. Gecekonduların 1950 lerde ortaya çıkışı, önceleri binlerle ifade edilen gecekondu sayısının hızla artışı ve günümüzde kentin kusuru gibi görülerek ?soylulaştırma? adı altında yıkılıp yerine apartmanların yapılışından söz edilmiş, kavram kişiselleştirilmiştir. Konu seçimi ve konuya yaklaşımın ortaya çıkardığı farklı benlikler, aynı konuyu resimleştiren farklı sanatçılardan örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The factors creates me, do reasons and the results compared with writing to the art work report, the most open, make a picture appear in the thinking about the“I”see before you, in general,“I”to the concept of Psychology Philosophy and Religion through looking, all the disciplines of basic human understanding“ I ”is to define and this is always deemed to be too problematic.Decart?s“I”philosophy corresponds to the definition based Nietzche?s body, based on power will, 'I' s indefinableness, definitions relating to the variability are compared. Kierkegaard's interpretation of the hopelessness of existence is given.In psychology, Freud described ego in three different unit; id, ego and superego. Their specifications and functions are described in further parts. Ego's Id oppose the incoming and superego?s unsolicited requests instinctive desire and stabilizer, center, complementary, complementary features are specified. In Jung?s description of Ego which is more comprehensive and coming from east mysticism than Freud?s, shadow, persona, anima, animus archetypes are mentioned.In Islam, Ego is equal to desire (ego), demon(id) and god(superego) in symbolic forms. The Turkish equal of desire (nefs) is ?self?. In Islamic Philosophy, the being is a divine dust described with the saying of Hallacı Mansur, ?Enel Right?: I am the God. I essentially of Hinduism Brahmani people: human rights takes place in Buda, but only a divine essence, nor the ego is what has been claimed (Anatman: lack of me)Shanty House and Gentrification concepts are described in the second part. Shanty houses appeared in 1950?s, and the number of these houses increased rapidly is seemed as a problem of a city. These houses are destroyed under the name of ?Gentrification? and single type apartments with no identities are constructed instead of them and this concept is individualized. The topic of the picture as a squatter, image selection and approach to the issue reveals the different personality of the different artists makes shanty house pictures are shown with examples.