The work of translation in the age of digital recreation: A study of translation within the framework of electronic literature
Dijital yeniden yaratım çağında çevirinin işleyişi: Elektronik edebiyat metinleri bağlamında çeviri
- Tez No: 257074
- Danışmanlar: DR. ŞEBNEM BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, çeviri ve özgün metin kavramlarının karşıtlığını elektronik edebiyat metinlerinin çevrilmesi bağlamında sorgulamayı amaçlamaktadır. Öncelikle bu karşıtlığın ele alınacağı mecra, elekronik ortam, tanıtılmakta, daha sonra çeviri ve özgün metin kavramları Çeviribilim çerçevesinde, yapısökümcü yaklaşıma vurgu yapılarak tartışılmaktadır. Patchwork Girl (Shelly Jackson), Reagan Library (Stuart Moulthrop) ve Translation (John Cayley) adlı üç ayrı elektronik edebiyat metninin incelemesi aynı bağlamda sunularak, yürütülen tartışmanın örneklendirilmesi ve daha açık bir şekilde ortaya koyulması hedeflenmektedir. Bu eserlerin incelenmesi doğrultusunda, elektronik edebiyat metinlerinin sunduğu teknik araçların çeviri sürecinde değişik şekillerde kullanılmasının özgün metin ve çeviri karşıtlığını sorgulamak, bu karşıtlığı kuramsal açıdan yeniden ele almak için imkân sağladığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study sets out to scrutinize the possible implications of practicing translation within the framework of literary electronic texts in an attempt to question the binary opposition of original versus translation. By introducing the context, the electronic medium, in which the aforementioned opposition is contextualized, a discussion on the concepts of original and translation from a translation studies perspective is held with a particular focus on deconstruction. To illustrate in what ways the electronic medium challenges the hierarchal opposition of original and translation, an examination of three literary electronic texts, namely Shelly Jackson?s Patchwork Girl, Stuart Moulthrop?s Reagan Library, and John Cayley?s Translation is provided. These texts are employed to exemplify and clarify the argument that is derived from the technical means in which the electronic medium offers for translation practice and the theoretical implications of these.