Yirmi birinci yüzyılın yazı sanatında (kaligrafide) yeni yaklaşımlar ve uygulama çalışmaları
New approaches in the art of writing (caligraphy) at the twenty-first century and a practical implementation
  1. Tez No: 607917
  2. Yazar: GÖZDE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERDAR PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Fine Arts, Typography
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
“Yirmi Birinci Yüzyılın Yazı Sanatında (Kaligrafide) Yeni Yaklaşımlar ve Uygulama Çalışmaları”isimli tezin amacı günümüzde kaligrafinin bölgelere göre gösterdiği değişiklikleri, geldiği noktayı, geçirdiği evrimi, gelenekselle harmanlanışı ve gelenekselden farklı yönlerini uluslararası boyutta incelemektir. Bununla beraber kültürümüzün aktarıcısı olan yazıyı, günümüz teknolojisinden de yararlanarak, estetik formlarla ifade edilen kaligrafi tekniği ve özgün bir anlayışla ele almaktır. Ayrıca güzel sanatlar eğitimi alan bireyleri, yazı sanatının geliştikçe çalışmaya kattığı niteliğin arttığı konusunda ve bu nedenle güzel yazı yazma anlamında bilinçlendirmektir. Kültürel değerlerimizi tanımak, bilmek, sahip çıkmak ve aktarmak konusunda insanları bilinçlendirmek büyük önem taşımaktadır. Kültürlerin aktarılmasında önemli etkiye sahip olan kaligrafi, estetik hassasiyet taşıyarak el yazısında kültürlere özgünlük katmaktadır. Bu tez çalışmasında da günümüz yazı sanatında kullanılan teknik, özgünlük ve uygulama çeşitliliği konusuna dikkat çekilmektedir. Dolayısıyla XXI. yüzyılın yazı sanatı konusunda yeni yaklaşımlar geliştiren sanatçı ve tasarımcıları incelenmektedir. Günümüz teknoloji çağında sanatçı ve tasarımcılara sunulan dijital uygulama olanakları hızlı sonuç üretme gibi faydalar sağlamakla birlikte doğru kullanılmadığı zaman özgünlükten uzaklaşan, mekanik bir anlayışa da zemin hazırlamaktadır. Bu mekanik etkiden kurtulmak için manuel uygulamaların sayısal ortamla birlikte harmanlanarak kullanılmasının özgün bir dili de beraberinde getireceği düşünülmektedir. Manuel, elde uygulamanın verdiği özgünlüğü, plastik değeri, tadı ve niteliği hiçbir dijital etki tek başına verememektedir. Bu nedenle kültürleri aktarmada önemli bir rol oynayan yazı sanatını yirmi birinci yüzyılda ele alırken, özgün bir anlayışla icra etmek gerekmektedir. Bu anlamda ele alınan bu tez literatürde araştırmacılara, sanatçılara, tasarımcılara ve öğrencilere yol gösterecek bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“New Approaches In The Art Of Writing (Caligraphy) At The Twenty-First Century And A Practical Implementation”aims to examine, in the international context, the regional differences calligraphy demonstrates, where it stands now, how it evolved, and how it blends with and differentiate from the traditional. Also, it aims to address the writing, which is the transmitter of our culture, in the context of calligraphy technique expressed in aesthetic forms, with an original understanding by taking advantage of today's technology. Furthermore, it aims to encourage individuals who received fine arts education to write in calligraphy, by raising their awareness that as the art of writing develops, the quality of the work increases. It is of great importance to raise awareness of people about recognizing, knowing, claiming, and transmitting cultural values. Calligraphy, which has an important effect on the transmitting of cultures, adds originality to the cultures in handwriting by carrying aesthetic sensitivity. In this thesis, attention is drawn to the technique, originality, and the variety of applications used in today's writing. Therefore, it examines the artists and designers of the 21st century who develop new approaches to the art of writing. In today's age of technology, the digital application opportunities offered to artists and designers provide benefits such as producing fast results, but they also pave the way for a mechanical understanding that, when not used correctly, strays away from originality. In order to get rid of this mechanical effect, it is thought that blending the manual applications with the digital environment will create a unique language. The authenticity, Plastique value (Although the translation of the word Plastique is plastic, it has many different meanings in art. For example, it can depict the beauty of a work of art, the works of art that are created by shaping a [non-static] material, or the sculpture-like pose of a dancer.), taste, and quality of the manual application cannot be created by any digital effect alone. Therefore, the art of writing, which plays an essential role in the transmitting of cultures, needs to be handled with a unique understanding in the twenty-first century. In this sense, this thesis constitutes a resource in the literature to guide researchers, artists, designers, and students.