Essays on consumer credits and bank choice
Tüketici kredileri ve banka tercihi üzerine makaleler
- Tez No: 257090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kredi kartı borçlanması ile tüketici kredisi kullanımı arasındaki ilişkiyi çok yeni bir anket verisi kullanarak araştırdım. Resmi borçlanma Türk hane halkı için yeni bir kavram olmakla birlikte, 2000'li yıllarda kredi kartına borçlanma yaygınlaşmıştır. Kredi kartı ekstresinin tamamını ödemeyerek borçlanan bir kullanıcı olmanın tüketici kredisi kullanmaya bir geçiş yolu oluşturup oluşturmadığını diğer birey karakteristiklerini kontrol ederek test ettim. Sonuçlara göre kredi kartına borçlanan bir kullanıcı olmak tüketici kredisi kullanma ihtimalini artırmaktadır, çünkü kredi kartına borçlanmak resmi borçlanma alışkanlığı oluşturmaktadır.İkinci bölümde, Türkiye'de bireylerin banka tercihini aynı veriyi kullanarak analiz ettim. 2001 krizi sonrası bankacılık sektöründe yaşanan regülasyonlar ve Türkiye'nin makroekonomik performansındaki ilerlemeler, banka müşterileri ve bankalar için yeni bir dönemin başlamasına yol açtı. Bu bölümün amacı, bu regülasyonlar ve makroekonomik ilerlemeler sonrasında bireylerin banka tercihi üzerindeki etkili olan faktörleri araştırmaktır. Sonuçlara göre kamu bankaları temel olarak maaşın bu bankalara yatması nedeniyle tercih edilmektedir. Şube ve ATM yaygınlığına önem vermek, büyük özel bankaları tercih etmeye yol açmaktadır. Bankanın kolay kredi vermesini önemseyen bireyler küçük özel bankaları seçmektedir. Mevduat ve kredilere uygulanan faizlerin banka tercihinde önemli olmaması yeni dönemi önceki dönemden farklılaştıran önemli bir değişimdir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two essays. In the first essay, I investigate the relationship between credit card borrowing and using consumer credit using a very recent survey data set. Formal borrowing is a new concept for Turkish households; however, borrowing through credit cards became very prevalent in 2000s. I investigate whether credit card borrowing paves the way for consumer credit usage by looking at the effects of being a revolver credit card user as well as other personal characteristics on taking consumer credit. The results indicate that being a revolver credit card user increases the likelihood of using consumer credit, since credit card borrowing creates a formal borrowing habit.In the second essay, I empirically analyze individuals? bank selection in Turkey using the same data set. After the 2001 crisis, regulations in the banking sector, and improvements in the macroeconomic performance of Turkey started a new period for both customers and banks. Thus, the motivation of this chapter is the investigation of the factors affecting individuals? bank selection after these regulations and macroeconomic improvements. Results indicate that public banks are preferred mainly due to people?s wages being deposited at these banks. Having a branch and ATM density preference increases the probability of choosing large private banks. Furthermore, individuals who are concerned about the ease of obtaining credit choose small private banks. Interest rates for deposits and credits are not important in bank selection any longer and that is a critical change that differentiates the new period from the previous one.