State repression and populist discourse: A comparative case study of Gezi Park Movement, Occupy Wall Street Movement and the Egyptian Revolution
Devlet baskısı ve popülist söylem: Gezi Park Hareketi, Wall Street'i İşgal Et Hareketi ve Mısır Devrimi üzerine karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 586259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK BİLGEHAN ÖZPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Demokrasiler neden şiddet içermeyen sivil hareketleri baskılarlar? Demokrasiler, şiddet içermeyen sivil hareketlere tepki olarak neden popülist söyleme başvururlar? Bu sorulara cevap verebilmek için, bu tez popülist söylemin şiddet içermeyen sivil hareketlerin baskılanması üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu tez temel olarak hükümetlerin baskı kurmak için gereken siyasal fırsatların sınırlarını genişletmek adına şiddet içermeyen sivil hareketlere tepki olarak popülist söyleme, i.e. bağımsız değişken, başvurduklarını iddia etmekte ve var olan baskı ve mobilizasyon modeline bir bağımsız değişken ekleyerek literatüre katkı yapmaktadır. Bu değişken, yapılandırılmış karşılaştırmalı vaka çalışması yoluyla Gezi Park Hareketi, Mısır Devrimi ve Wall Street'i İşgal Et Hareketi'nin karşılaştırıldığı bir yöntem ile test edilmektedir. Bu vakalar popülist söylemin, şiddet içermeyen sivil hareketlerin devlet tarafından baskılanmasında etkili olduğunu ispatlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Why do democracies repress nonviolent civilian mobilization? Why do democracies use populist discourse as a response to nonviolent civilian mobilization? This thesis examines the effect of populist discourse on state repression of nonviolent civilian mobilization. The central claim of this thesis is that governments respond to nonviolent civilian mobilization with populist discourse, i.e., independent variable, to expand the limits of political opportunities for repression. I built on the literature by including an independent variable, namely populist discourse, to the existing model of repression and mobilization. The causal effect of“populist discourse”is tested through a structured and focused comparative case study, namely most similar systems analysis, through which I compare Gezi Park Movement, the Egyptian Revolution and Occupy Wall Street Movement. These three cases provide evidence that the populist discourse effects state repression of nonviolent mobilization.