An exploration of the predictors of prejudice among students with and without headcover
Başı örtülü ve açık üniversite öğrencileri arasındaki önyargılı tutumların belirleyicilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 257091
  2. Yazar: CEYLAN ÖZGE KUNDUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ATACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma Entegre Edilmiş Tehdit Teorisi'nin (Integrated Threat Theory; Stephan & Stephan, 1993) varsayımlarını temel alarak başörtülü ve başı açık öğrenciler arasındaki önyargıyı incelemiştir. Araştırmaya iki Türk üniversitesinden toplamda 133 başı örtülü ve açık kız katılmıştır. Araştırmanın sonuçları gruplar arası olumsuz temas ve önyargı arasındaki ilişki hariç ITT'nin varsayımlarına dayalı tüm hipotezleri desteklemiştir. Daha fazla gerçekçi tehdit ve sembolik tehditler algılayanlar, daha fazla gruplar arası endişe hissedenler, dış gruba karşı daha fazla olumsuz kalıp yargılamada bulunanlar, daha fazla gruplar arası çatışma algılayanlar, iç grupla daha çok özdeşleşenler ve daha çok toplumsal statü farklılığı algılayanlar dış gruba karşı daha önyargılı bulunmuştur. Gruplar arası teması ve gruplar arası temasın yakınlığı daha fazla olan katılımcıların dış gruba karşı daha az önyargılı olduğu sonucu elde edilmiştir. Araştırmada gruplar arası olumsuz temas ve önyargı arasında kayda değer bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study examined the predictors of prejudice between students with and without headcover based on the assumptions of the Integrated Threat Theory (ITT; Stephan & Stephan, 1993). A total of 133 female students with and without headcover at two Turkish universities participated in the study. The results of the study supported all of the predictions based on the assumptions of the ITT, except for the relationship between negative contact and prejudice. Those who perceived higher realistic and symbolic threats, had higher intergroup anxiety, stereotyped the outgroup more negatively, had higher in-group identification, perceived more status differences, and perceived more intergroup conflict were more prejudiced towards the out-group. Those who were in higher intergroup contact and were closer with members of the outgroup were less prejudiced. The study failed to find a significant relationship between negative contact and prejudice.