Young adults' reconciliation with their mourning after parental loss between the ages of 11 and 18
11-18 yaş arasında anne baba kaybı yaşamış genç yetişkinlerin yasla uyum süreci
- Tez No: 257112
- Danışmanlar: PROF. GÜLER FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma a) yas ritüellerine katılımın, yas tepkilerinin, sosyal çevrenin ve baş etme stratejilerinin; ebeveyn kaybına yönelik uyum üzerindeki etkilerini ve b) cinsiyetin, kayıp sırasındaki yaşın, kaybedilen ebeveynin cinsiyetinin ve önceki kayıpların genç yetişkinlerin yaşamlarına uyumları üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır.Ana dili türkçe olan, 25 kız 14 erkek Boğaziçi Üniversitesi lisans bölümü öğrencisi çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların yas ritüellerine katılımı ile ebeveyn kaybı sonrasında gördükleri çevresel destek sırasıyla Yas Ritüelleri Ölçeği (YRÖ), Sosyal Destek Ulaşılabilirliği ve Yeterliliği Ölçeği (SDUYÖ) ile incelenmiştir. Yas Tepkileri Ölçeği (YTÖ) yas tepkilerini değerlendirmek; Ebeveyn Kaybı ile Baş Etme Ölçeği ise katılımcıların yas süreci boyunca kullandıkları baş etme stratejilerini incelemek için kullanılmıştır. Katılımcıların yeni yaşantılarına uyumlarını ölçmek için, Ebeveyn Kaybı ile Uyum Ölçeği (EKUÖ) ?nden faydalanılmıştır.Sonuçlar; yas tepkilerinin, ebeveyn kaybına şuanki uyum üzerinde negatif etkisi olduğunu önermektedir. Bulgulara göre, uyum süreci üzerinde anneyi kaybetmenin babayı kaybetmeye göre daha kötü etkisi olduğu gözlenmiştir. Benzer şekilde, ebeveyn kaybına uyum sürecinde, erken yaşta ebeveyni kaybetmenin daha olumsuz etkileri olduğu gözlenmektedir. Bununla beraber, genç yetişkinlerin ebeveyn kaybı sonrasındaki uyum süreçleri üzerinde cinsiyet farkının etkisi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine a) the effects of adherence to mourning rituals, grief reactions, social environment, and coping strategies on adjustment to parental loss and b) to investigate the effects of gender, age of loss, sex of the lost parent and previous loss on young adults adaptation to their lives.25 female and 14 male native Turkish speaker undergraduate Boğaziçi University students participated in the study. The participants attendance in grief rituals and environmental support after parental loss were measured by the Mourning Rituals Questionnaire (MRQ) and the Social Support Availability and Satisfaction Scale (SSASS), respectively. The Grief Reactions Scale (GRS) was used to evaluate grief responses, whereas the Coping with Parental Loss Scale (CPLS) investigated each participant?s coping strategies during the mourning process. In order to assess each participant?s adaptation to their new life, the Adjustment to Parental Loss Scale (APLS) was used.The results suggest that grief reactions have a negative effect on eventual adjustment to parental loss. According to the findings, it appears that losing a mother has a worse effect than losing a father; similarly losing a parent at a younger age has a worse effect in terms of adjustment to parental loss. However, no gender effects on young adults? adaptation after parental loss were found.