Okulöncesi dönem çocuklarına çevre bilinci kazandırmada fen ve doğa etkinliklerinin etkileri konusunda öğretmen görüşleri
The teachers opinions about the effects of science and nature activities on the preschool childrens acquisition of environmental awareness
- Tez No: 257114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Okulöncesi dönem, çocukların bilissel, sosyal-duygusal, fiziksel, psiko-motor, dil ve estetik gelisim alanlarında hızlı gelisme gösterdikleri bir dönemdir. Bu dönemde, temel alıskanlıkların ve becerilerin yanı sıra çocuklara çevre bilincinin kazandırılması da büyük önem tasımaktadır. Yapılan arastırmalar, çevre sorunlarından en fazla etkilenen grubun çocuklar oldugunu göstermektedir. Oysa, temiz ve saglıklı bir dünyada yasamak, çocukların temel gereksinimidir. Çocukların gerek tüm gelisim alanlarında saglıklı bir gelisme gösterebilmeleri gerekse ekolojik dengeyi kurarak saglıklı bir gelecek olusturabilmeleri, okulöncesi dönemde çocuklara çevre bilinci kazandırılmasıyla olanaklıdır. Bu dönemdeki çocuklara çevre bilinci kazandırmada ise, okulöncesi egitim programında yer alan fen ve doga etkinlikleri önemli rol oynamaktadır. Çünkü, fen ve doga etkinlikleri, çevre bilincinin kazanılmasına yönelik etkinlikleri içermekte ve çocuklara çevre bilinci kazandırmada önemli katkılar saglamaktadır. Bu arastırmada, okulöncesi dönem çocuklarına çevre bilinci kazandırmada fen ve doga etkinliklerinin etkileri konusunda ögretmen görüslerinin saptanması amaçlanmıstır. Arastırma, 2005-2006 egitim-ögretim yılında Eskisehir il merkezindeki altı bagımsız anaokulu ve sosyo-ekonomik düzeylerine göre belirlenen 12 ilkögretim okulunun anasınıfı ögretmenlerinin görüslerine dayalı olarak gerçeklestirilmistir. Arastırmada tarama modeli kullanılmıs ve 24 anasınıfı ögretmeniyle görüsülmüstür. Arastırma verileri, nitel veri toplama yöntemlerinden yarı-yapılandırılmıs görüsme teknigi ile toplanmıstır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz teknigi kullanılmıs ve elde edilen veriler sayısallastırılmıstır. Daha sonra, sayılara dayalı olarak bulguların yorumu yapılmıstır. Arastırma bulgularından elde edilen sonuçlara göre; anasınıfı ögretmenlerinin çevre bilinci konusundaki düsüncelerinin, çevre bilinci kavramıyla örtüstügü; ögretmenlerin çocuklara çevre bilinci kazandırmada en çok, fen ve doga etkinliklerinden yararlandıkları, fen ve doga etkinliklerini çocuklara çevre bilinci kazandırmada etkili gördükleri ortaya çıkmıstır. Ayrıca, fen ve doga etkinlikleri kapsamında yer alan inceleme gezilerinin ve bitki yetistirme çalısmalarının da çocuklara çevre bilinci kazandırmada etkili oldugu sonucuna ulasılmıstır. Ögretmenlere göre, fen ve doga etkinliklerinin çevre bilincine yönelik olarak çocuklara olumlu davranıslar kazandırdıgı ve bu davranısların, dogadaki canlıları koruma, onlara zarar vermeme, onları sevme ve onlara deger verme; dogayı koruma ve dogaya zarar vermeme; çevreyi temiz tutma; canlıların bakımı ve beslenmesi konusunda sorumluluk alma; çevresine karsı yanlıs davranıs sergileyen insanları uyarma tutum ve davranısları oldugu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The preschool age is the period in which children develop so fast in terms of cognitive, socio-emotional, physical, psychomotor, language and aesthetic areas. This period is quite important for children to acquire environmental awareness, as well as basic habits and skills. The studies so far have pointed out that children are influenced mostly by environmental problems. In fact, to live in a clean and healthy world is a crucial requirement for children. Thus, to let children develop healthy in all areas and to create a strong future while keeping the ecological balance, it is crucial for the children to gain environmental awareness in the preschool period. In that sense, science and nature activities in the preschool education program play a significant role for children in this period to develop environmental awareness. Because, science and nature activities consist of some specific activities related to the development of environmental awareness and they make significant contributions to its development a lot. In this study, it is aimed to determine the teachers? opinions about the effects of science and nature activities on the preschool children?s acquisition of environmental awareness. This study was conducted in 2005-2006 academic year in Eskisehir; in six independent kindergarten and 12 primary schools which were selected according to socio-economic levels. A survey model was applied and 24 kindergarten teachers were interviewed in this study. The data in this study were collected using semi-structured interview technique, which is one of the qualitative data collection methods. For the analysis, descriptive analysis technique was employed and qualitative data were transformed into quantitative data. Then, the findings were interpreted based on the frequencies. According to the results of the study, the kindergarten teachers? opinions about the environmental awareness overlap the concept of environmental awareness. Furthermore, it was indicated that the teachers mostly employ science and nature activities to develop awareness about environment among children, and hence these activities are considered as effective. Moreover, it was concluded that investigation trips and planting, as kinds of science and nature activities, were effective for children to acquire environmental awareness. Furthermore, according to the teachers, science and nature activities help children to acquire positive behaviors towards environmental awareness. Thus, it was reported that students were encouraged to protect livings in the nature while loving and valuing them. Instead of harming livings or destroying nature, these activities encouraged the students to protect and keep clean while having the environment responsibilities to feed and grow livings, even warning other people who misbehave.