Okulöncesi eğitim kurumlarında uygulanan fen ve doğa etkinliklerinin çocukların problem çözme becerilerine etkisi konusunda öğretmen görüşleri
The teachers' opinions on the effect of the science and nature activities implemented in the pre-school institutions on the children's ability to solve problems
  1. Tez No: 257116
  2. Yazar: SENEM AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bireylerin, özellikle çocukların, problem çözme becerilerini kazanma sürecinin erken baslaması çok önemlidir. Özellikle okulöncesi dönem bu becerilerin kazandırılması için gerekli olan egitimin verilmesine en uygun çagdır. Çünkü, çocuklar bu dönemde, problem çözme becerilerini kazanmaya olanak veren ortamlar ve etkinlikler içerisinde yer almaktadırlar. Bu ortamlar ve etkinlikler içersinde, özellikle okulöncesi egitim kurumları ve bu kurumlarda uygulanan fen ve doga etkinlikleri büyük önem tasımaktadır. Fen ve doga etkinlikleri ile gerçeklestirilen çalısmalar, günlük yasamın kolaylasması ve çocukların problem çözme becerilerini gelistirmesine büyük katkılar saglamaktadır. Fen ve doga etkinliklerinde yapılan çalısmalar, çocuklarda yaratıcılık, hayal gücü, gözlem, inceleme ve düzenleme, uygulama ve sosyal problem çözme becerilerin ögrenilmesini ve gelistirilmesini saglamaktadır. Özellikle probleme karsı olumlu tutum içinde olma, merak duygusu, arastırma ve kesfetme istegi içinde olan çocuklar, uygun biçimde düzenlenmis fen ve doga etkinlikleri çalısmaları ile bu becerileri kazanmak için daha çok güdülenmis olurlar. Bu arastırmada, okulöncesi egitim kurumlarında uygulanan fen ve doga etkinliklerinin çocukların problem çözme becerilerine etkisinin ögretmen görüslerine dayalı olarak belirlenmesi amaçlanmıstır. Tarama modeli kullanılarak gerçeklestirilen arastırma, Eskisehir ilinde yer alan ilkögretim bünyesindeki anasınıfları ve bagımsız anaokullarında görev yapan 200 okulöncesi egitim ögretmeni üzerinde gerçeklestirilmistir. Arastırmada veri toplamak için 11'i kapalı uçlu ve 3'ü açık uçlu olmak üzere 14 sorudan olusan anket formu kullanılmıstır. Arastırma verilerinin çözümlenmesinde, ögretmenlerin kapalı uçlu sorulara verdikleri yanıtlar sayı ve yüzdeler ile ortaya konulmustur. Arastırmada, verilen yanıtların puan ortalamalarının ögretmenlerin çalısmakta oldukları kurumlara göre farklılık olusturup olusturmadıgını belirlemek için bagımsız t testinden, meslek kıdemlerine göre farklılık gösterip göstermedigini belirlemek için ise tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıstır. Varyans analizi sonucunda F degerinin anlamlı çıktıgı durumlarda farklılıgın hangi gruplar arasında olustugunu belirlemek amacıyla Tukey HSD (Tukey's Honestly Singificant Difference Test) çoklu karsılastırmalı testi uygulanmıstır. Ögretmenlerin açık uçlu sorulara verdikleri yanıtların çözümlenmesinde ise betimsel analiz için çerçeve olusturma asamasında açık uçlu soruların dökümü yapılmıstır ve elde edilen veriler tablolastırılarak sunulmustur. Arastırma sonuçlarına göre ögretmenler, fen ve doga etkinliklerinin problem çözme becerilerini kazandırmada çok yeterli oldugu görüsündedirler. Problem çözme becerileri içerisinde inceleme ve düzenleme becerilerinin yeterli, yaratıcılık, hayal gücü, gözlem, sayısal, uygulama, iletisim ve sosyal problem çözme becerilerinin ise çok yeterli olarak kazandırıldıgı anlasılmıstır. Ayrıca, ögretmenlere göre, fen ve doga etkinliklerinin problem çözme becerilerini istenilen ölçüde kazandıramamasının en önemli nedenleri, ögretmenlerin fen ve doga etkinligini planlamada ve uygulamada yetersiz olmaları ve fen ve doga etkinligi için gerekli araç-gereçlerin yetersiz olmasıdır.
Özet (Çeviri)
It is pretty important that the period of gaining the ability to overcome difficulties begins early in life for the individuals, especially for the youngsters. Especially the preschool age is the most appropriate time for them to receive the necessary education that aims to help them gain these abilities. This is because of the fact that children participate in activities and environments that give them the opportunity of gaining these abilities at preschool age. Among these activities and environments, especially the preschool institutions and the science and nature activities that are implemented in these institutions are of vital importance. Excersises that are done with science and nature activities have substantial contribution for children to learn and improve their problem solving abilities. Excersises with science and nature activities provides children to improve their abilities such as imagination, creativity, observation, investigation, and arrangement, application and problem solving. Especially children who are in a positive attitude towards problems and have the desire and curiosity for exploring and discovering are encouraged more to gain these abilities with well-organized science and nature activities. In this research, it is aimed that the effect of the science and nature activities implemented in preschool institutions on the improvement of the problem solving abilities are determined in a way based on the proffessors? opinions. This research in which the screening model is used is carried out on 200 pre-school education teachers working in kindergartens under the preliminary school and in independent pre-school ii institutions in the city of Eskisehir. In order to collect data, a questionnaire consisting of 14 questions, 11 of which are close-ended and 3 of which are open-ended, is used in the research. In the analysis of the research papers, the teachers? answers to close-ended questions are calculated numerically and in percent. In this research, independent t test is used in order to determine whether the score averages of the answers are different according to the institutions the teachers work in. In order to determine whether they are different according to their seniority, Analysis of Variance (ANOVA) is used. In condition that the F value is significantly different at the results of ANOVA, Turkey HSD (Turkey?s Honestly Singificant Difference Test) multiple comparisons test is used in order to determine between which groups the difference exists. In the analysis of the teachers? answers to the open-ended questions, detailed presentation of the open-ended questions is prepared in the frame constituting stage and the data obtained are presented on tables. According to the research results, the teachers are of the opinion that science and nature activities are rather satisfactory for helping children gain problem solving abilities. It is clearly understood that among the problem solving abilities, examination and organization abilities are improved in a satisfactory manner and that creativity, imagination, observation, numerical application, communication and social problem solving abilities are much sattisfactorily improved. In addition to this, according to the teachers, the most important reasons why science and nature activities cannot help children gain problem solving abilities are that the teachers are not sufficiently qualified for planning and implementing the science and nature activities and that the instruments for the science and nature activities are insufficient.