Okullarda çalışan psikolojik danışmanların bilgisayar kullanım yeterlikleri
The competence level of adviser teachers working at primary and secondary schools on using computer
- Tez No: 257119
- Danışmanlar: PROF. DR. H. FERHAN ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu arastırma ile Milli Egitim Bakanlıgı'na baglı ilkögretim ve ortaögretim okullarındagörev yapan psikolojik danısmanların bilgisayar kullanım yeterlikleri belirlenmeyeçalısılmıstır. Okullarda çalısan psikolojik danısmanların bilgisayar kullanım yeterlikleri;yas, cinsiyet, kıdem ve egitim durumu degiskenlerine göre incelenmistir.Arastırmada kullanılan veriler, 2004-2005 egitim-ögretim yılında Eskisehir ilmerkezindeki ilkögretim ve ortaögretim okullarında çalısmakta olan psikolojikdanısmanlara uygulanan anket ile toplanmıstır. Anket arastırmacı tarafındangelistirilmis olup bilgisayar kullanımına iliskin 8 yeterlik alanında 52 maddedenolusmaktadır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde yüzde (%) ve frekans (f), t-testi vetek faktörlü varyans analizi kullanılmıstır.Arastırmadan elde edilen bulgulara göre, erkek psikolojik danısmanların bilgisayaryeterlikleri kadın psikolojik danısmanlara göre daha yüksek oldugu saptanmıstır.Bilgisayar kullanımına iliskin ankette yer alan 8 alt boyuta bakıldıgında psikolojikdanısmanların bilgisayar yeterliklerinin en düsük oldugu alt boyutun internet kullanımıalt boyutu oldugu saptanmıstır. Mesleki kıdemi 6-10 yıl olan psikolojik danısmanlarınbilgisayar kullanım yeterligi diger kıdem gruplarına (0-6 yıl, özellikle 16-20 yıl ve 21yıl ve üstü) sahip psikolojik danısmanlara göre daha yüksek oldugu saptanmıstır.Lisansüstü egitime sahip okul psikolojik danısmanlarının lisans mezunu olanlara görebilgisayar kullanımında daha yeterli oldugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
This study tried the research the competence level of adviser teachers working atprimary and secondary schools on using computer. The competence level of adviserteachers on using computer depends on age, gender, competence and educationparameters.The data was collected by a survey aplied on the adviser teachers of primary andsecondary schools in Eskisehir in 2004-2005 academic year. The survey is improved bythe researcher and formed in 52 items on 8 competence fields about computer using.The data was analysed according to the percentage and frequency tables, t-test and OneWay Anova.According to the data obtained by the research is show that male school adviserteachers? competence is higher than female school adviser teachers. When searchingthrough the survey about using computer; the lowest competence is about using internetamong included 8 underlines about school adviser teacher?s competence. It wasdetermined that the competence level of school adviser teachers who are working 0-6years, 16-20 years and over 21 years on using computer is lower than the school adviserteachers who are working just 6-10 years on using computer. It was determined that thecompetence level of school adviser teachers who have licence on using computer islower than the school adviser teachers who have postgraduate on using computer.