Hafif derecede zihinsel yetersizliği olan öğrencilere renkleri söyleme becerisinin öğretiminde eşzamanlı ipucuyla öğretimin etkililiği
The effectiveness of simultaneous prompting on teaching colours by saying to children with mild mental disabilities
- Tez No: 257118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZGİN VURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu arastırmada hafif derecede zihinsel yetersizligi olan ögrencilere renkleri söyleme becerisinin ögretiminde eszamanlı ipucuyla ögretimin etkiligi arastırılmıstır. Arastırmaya yasları 5-7 arasında degisen üç çocuk katılmıstır. Arastırma tek-denekli arastırma modellerinden yoklama evreli davranıslar arası çoklu yoklama modeli kullanılarak desenlenmis ve deneklerle replike edilmistir. Arastırmada çoklu örnekler yaklasımı kullanılarak araç-gereçler arası genellemenin saglanması amacıyla genellemenin ögretimi amaçlanmıs ve ögretimi yapılan renk isimlerinin yazılıslarını tanıma becerisi deneklere hedeflenmeyen bilgi olarak sunulmustur. Arastırmanın izleme oturumları ögretim bittikten 5, 10 ve 15 gün sonra düzenlenmistir. Arastırmanın bulguları eszamanlı ipucuyla ögretimin üç denekten ikisinde renkleri söyleme becerisinin ögretiminde etkili oldugunu göstermektedir. Yine üç denekten ikisinde araç-gereçler arası genellemenin saglandıgı görülmektedir. Deneklerden birinde becerinin ögretim bittikten 5, 10 ve 15 gün sonra kalıcılıgını korudugu görülmüstür. Arastırmaya katılan deneklerin tümü hedeflenmeyen bilgiyi kazanamamıslardır
Özet (Çeviri)
This study was desingned to examine the effective of simultaneous prompting on teaching the colours by saying to children with mild mental reterdation. There were three child participated to study who ages between 5-7. The experimental design of the study multiple probe design with probe condition across three behaviour and replicated across students. In this study, generalization effects of simultaneous prompting procedure were tested generalization across materials and skill of the definition of the colours? name was written was presented for instructive feedback. Also maintenance session were conducted 5, 10 and 15 days after the instruction had stopped. The findings of this study, showed that simultaneous prompting was effective instuctional procedure on teaching colours by saying to two child with mild mental disabilities. These two child generalizationed the skill to different materials. It also was evident that simultaneous prompting was effective on maintenance only one of the subjects. No subject was learned the Inctructive feedback stimuli.