Öğretmenlerin ders materyali hazırlamada internet'i kullanım durumları
The cases of internet use for teachers in preparation of course material
- Tez No: 257122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalısma, ilkögretim ve ortaögretimde çalısan ögretmenlerin dersleri için materyal hazırlarken internet'i kullanma durumlarını saptamayı amaçlayan tarama türünde bir çalısmadır. Arastırmaya Kütahya ve Tavsanlı ilçesinde görev yapan 226 ögretmen katılmıstır. Katılımcılara arastırmacı tarafından gelistirilen toplam 57 sorudan olusan Materyal Hazırlamada internet Kullanım Anketi uygulanmıstır. Bu arastırma ögretmenlerin derslerinde kullanmak amacıyla materyal hazırlarken ne tür internet sitelerinden, hangi sıklıkta yaralandıkları ve bu internet sitelerinden aldıkları verileri nasıl kullandıklarını belirlemek. Ögretmenlerin, cinsiyetleri, çalıstıkları egitim kademesi, mesleki kıdemleri, ögrenim düzeyleri, bilgisayarı kullanmada kendilerini yetkin hissetmeleri ve internet'i kullanmada kendilerini yetkin hissetmeleri degiskenleri ile ders materyali hazırlamada kullandıkları internet kaynakları ve ders materyali hazırlamada kullandıkları internet kaynaklarından aldıkları bilgileri kullanım sekilleri arasında iliski aranmıstır. Veriler arastırmacı tarafından gelistirilen Materyal Hazırlamada internet Kullanım Anketi ile toplanmıs ve SPSS 10.0 for Windows programı ile analiz edilmistir. Elde edilen veriler arastırmacı tarafından yorumlanmıstır Ögretmenlerin ders materyali hazırlamada nternet'i kullanım durumlarına iliskin yapılan bu arastırma kapsamında, ögretmenlerin nternet'i dersleri için materyal hazırlama amacıyla kullanmaları ve nternet'i hem bir iletisim teknolojisi olarak hem de akademik gelisimlerine katkı saglayacak bir araç olarak etkin kullanmaları saglanmalıdır. Bu nedenle olanaklar dahilinde ögretmenlere seminerler ve kurslar verilerek nternet teknolojisinin kullanımı özendirilmelidir. Ögretmen ve ögretmen adaylarının yeni teknolojilere entegrasyonu saglanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The present thesis is a depictive study which aims to determine the cases of internet use for teachers in preparing their course materials. 226 teachers, working in Kütahya and the district of Tavsanlı, participated into this research. The questionnaire of Internet Use in Preparation of Material, consisting of totally 50 questions developed by the researcher, was applied on the participants. In this research, what kind of internet sites and how often do teachers visit when preparing material for their courses and how they used the datas they got from these internet sites, were investigated. The relationship between teachers?sexes, educational position in which they work, their occupational seniority, levels of education, the sense of capability they feel in using computer and internet and the sources of internet they use in preparation of course material and the datas they obtained from these sources, was searched. The datas were gathered with The questionnaire of Internet Use in Preparation of Material, which was developed by the researcher. The results of the questionnaire were tabled by being analysed with the program SPSS 10.0 for Windows. The received datas were interpreted by the researcher. In the extent of this study done as to the cases of internet use for teachers in preparation of course material, general results and suggestions defined below were achieved. There should be enhanced the use of internet as a new technology for teachers in preparation of course material and should be provided the efficient use of internet as both a communicative technology and a device which will contribute to their academic developments. Therefore, the use of internet technology should be encouraged by holding seminars and courses as far as possible. The integration of teachers and teacher candidates into new technologies should be supplied.