İlköğretim okullarında görevli öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerine ilişkin algıları (Denizli ili örneği)
Determining the perception of classroom management skills for primary school class teacher'
  1. Tez No: 257121
  2. Yazar: NURCAN AKKAYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMAHAN AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma ile ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerine ilişkin algıları ile bu algıların kişisel özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin, 9 boyutta ele alınan öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerine ilişkin algıları ile bu algıların kişisel özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde desenlenen araştırma, 2005-2006 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Denizli il merkezindeki 63 ilköğretim okulunda görev yapan 2372 öğretmen evreninden, 17 okulda 788 öğretmen örneklemi üzerinde gerçekleştirilmiş, evrenin %20.95'inden kullanılabilir veri elde edilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik veriler, Baloğlu (1998) geliştirilen, Ağaoğlu (2004) tarafından uyarlanan, 2 bölüm ve 64 maddeden oluşan“Sınıf Yönetimi Becerisini Değerlendirme Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada verilerin çözümlenmesi aşamasında, araştırma amaçları doğrultusunda, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma; puanlarla ilgili ikili küme karşılaştırmalarında bağımsız gruplar arası t testi, ikiden çok küme karşılaştırmalarında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Varyans analizi sonucu hesaplanan F değerinin anlamlı bulunduğu durumlarda farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu saptamak amacıyla LSD çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. İstatistiksel çözümlemelerinde .05 anlamlılık düzeyinin kullanıldığı araştırmada çözümlemeler“SPSS 12.0 for Windows”paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre araştırmanın birinci alt probleminde öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerine ilişkin algılarının neler olduğu araştırılmış, araştırma sonunda algılarının orta seviyede olduğu bulunmuştur. Araştırmanın ikinci alt probleminde öğretmenlerin sınıf yönetimi becerisine ilişkin algılarının kişisel özellik değişkenlerine göre farklılıkları araştırılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre kadın öğretmenlerin lehine, branş değişkenine göre sınıf öğretmenlerinin lehine algılarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Diğer kişisel özellik değişkenlerinde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Araştırmanın üçüncü alt probleminde, sınıf yönetimi kapsamında öğretmenlerde bulunması gerektiği düşünülen beceriler 9 boyutta ele alınmıştır. Bu boyutlara göre öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri araştırılmıştır. Boyutlara göre öğretmenlerin kendilerine etkinlik yönetimi boyutunda en yeterli, zaman yönetimi boyutunda ise en yetersiz hissettikleri bulunmuştur. Araştırmanın dördüncü alt probleminde, sınıf yönetimi boyutlarında, öğretmenlerin sınıf yönetimi becerisine ilişkin algılarının, kişisel özellik değişkenlerine göre farklılıkları araştırılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre, amaçlı davranış gösterme, planlama, sınıfta iletişim, sınıfta davranış yönetimi, etkinlik yönetimi ve değerlendirme boyutlarındaki algılarında kadın öğretmenlerin lehine; branş değişkenine göre, amaçlı davranış gösterme, sınıfta iletişim, sınıfta davranış yönetimi, etkinlik yönetimi ve sınıf içi liderlik boyutlarındaki algılarında branş öğretmenlerinin lehine, anlamlı farklılık bulunmuştur. Meslek kıdemi değişkenine göre, sınıfta davranış yönetimi boyutunda 11-15 ve 16-20 yıl meslek kıdemine sahip öğretmenler lehine; etkinlik yönetimi boyutunda ise 16-20 yıl meslek kıdemine sahip öğretmenler lehine algılarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Boyutlarına göre incelenen diğer kişisel özellik değişkenlerinde anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research; determining the perception of classroom management skills for primary school class teachers?, whether teachers? perception is different in their personal characters or not and including classroom management at 9 dimensions for teacher capacities related to the perception of classroom management abilities with respect to personal characteristics whether different or not were intended. Patterned research on surveilance model; 2372 teachers in 63 primary schools in Denizli city center in 2005-2006 academic year spring semester, available data was gotten from the universe?s 20.95 percent. The data related to the purpose of research was gathered from `Classroom Management Skills Evaluation Scale?, 2 chapter and 64 section developed by Baloğlu (1998) and adapted by Ağaoğlu (2004). At the process of data analysis, based on research purpose, frequency, percentage arithmetic mean, standard deviation, with two sets comparison among independent groups t test, more than number of two sets comparison variance analysis (ANOVA) statistical techniques were used. Calculating at the result of variance analysis, when F value is significant, to set the difference in groups LSD multiple comparison test was put into practise. .05 level of significant was used in statistical analysis of research, analysis was realized using `SPSS 12.0 for windows? programme. According to research findings; the research first sub-problem, teachers? classroom management skills perception was found out in medium level. With the research second sub-problem, teachers? classroom management skills perception was investigated according to personal characteristics differencies. In respect of gender variable; in women teachers? favour, in respect of branch variable; in class teachers? favour perception was significant. In the other personal characteristics variables, any significant differencies were not found out. Concerning the research third sub-problem; including classroom management, it is needed for teachers, capacities, were studied at 9 dimensions. According to these situations class management skills of teachers were searched. According to the situation it was found that teachers felt themselves the most efficient on activity management situation but inefficient on time management situation. According to 9 dimensions, regarding to the classroom management skill perceptions were examined with personal characteristics variables. Significant differencies were found out in respect of gender variable; showing a purposeful behaviour, planning, communication in class, behaviour management in class, activity management and evaluation dimensions perception was in women?s teachers favour, in respect of branch variable, showing a purposeful behaviour, communication in class, behaviour management in class, activity management and in class leadership dimensions perception was in branch teachers favour. In respect of job seniority variable, behaviour management dimension, significant differencies were found out in 11-15 years teachers and 16-20 years teachers favour. The other personal characteristics studied at dimensions were found out and no significant differencies were determined.