İlköğretim ve ortaöğretim örgütlerinde uygulanan beden eğitimi derslerinde karşılaşılan istenmeyen öğrenci davranışları ve bu davranışlarla başa çıkmada benimsenen yaklaşımlar: Afyonkarahisar ili örneği
Undesirable student behaviours with which teachers are confronted in physical education lessons in primary and secondary schools and the adopted approaches to cope with these behaviours
- Tez No: 257123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu arastırmanın amacı ilkögretim ve ortaögretim örgütlerinde uygulanan beden egitimi derslerinde karsılasılan istenmeyen ögrenci davranısları ve bu davranıslarla basa çıkmada benimsenen yaklasımları beden egitimi ögretmenlerinin görüsleri açısından belirlemek ve bu görüslerin cinsiyet, mesleki kıdem ve görev yapılan ögretim basamagı degiskenleri açısından farklılıklar gösterip göstermedigini saptamaktır. Bu amaçla gelistirilen veri toplama aracı 2006 yılı mayıs ayı içerisinde Afyonkarahisar ili ve ilçelerindeki ilk ve ortaögretim örgütlerinde görev yapan 129 beden egitimi ögretmenine uygulanmıstır. Nitel ve nicel arastırma yöntemiyle elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda, beden egitimi ögretmenlerinin sınıf yönetimi sürecinde karsılastıkları istenmeyen ögrenci davranısları ile alanyazında belirtilen davranıslar benzerlik göstermektedir. Beden egitimi derslerinde alanyazından farklı olarak ?Derste cinsiyet ayrımı yapma? davranısı oldukça sık görülmektedir. Beden egitimi ögretmenlerinin karsılastıkları sınıfiçi istenmeyen ögrenci davranısları ögretmenlerin cinsiyetlerine göre farklılık göstermemekle birlikte, beden egitimi ögretmenlerinin mesleki kıdemleri arttıkça, ögrencilerden derse hazırlıklı gelmelerine yönelik beklentileri artmakta ve ayrıca ilkögretim örgütlerinden görülen istenmeyen davranıslar ögrencilerin birbirleri ile olan iliskilerinden ortaya çıkarken, ortaögretim örgütlerindeki ögrenciler okul ve sınıf kurallarına iliskin istenmeyen davranıslar sergiledigi görülmüstür. ilk ve ortaögretim örgütlerinde görev yapan beden egitimi ögretmenleri istenmeyen ögrenci davranıslarının ortaya çıkma nedenlerini genelde aileye ve sınıfa dayandırmakla birlikte kendilerinden kaynaklanan nedenlerin olmadıgı görüsündedirler. Beden egitimi derslerinde karsılasılan istenmeyen davranıslara karsı beden egitimi ögretmenlerinin her zaman benimsedikleri yaklasımların iyilestirici ve önleyici yaklasımlar oldugu gözlenmistir. Bu yaklasımların kullanılması modern egitim anlayısı açısından olumlu bir sonuç oldugu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the undesirable student behaviors with which teachers are confronted in Physical Education lessons in primary and secondary schools and the adopted approaches to cope with these behaviors with physical education teachers aspects and to confirm whether these views shows dissimilarity or not in gender, professional seniority and variants of education degree aspects that is officiated. In this research various methods were used to gather data because method variation works out. In the research Quantitative data were gathered with a view to state the teachers views by sending out a questionnaire to 129 physical education teachers officiating in primary and secondary schools in Afyon, in May, 2006. The findings obtained was given with percentage and frequency analysis. Qualitative data were gathered with a tape recorder by applying standardized open-ended interview method and analyzed by using words of description analysis method. Subsequently, qualitative data were digitized. As a result of examining the data obtained with qualitative and quantitative methods; ?Complaining?, ?Clamoring?, ?Speaking without permission? were determined as common and general undesirable student behaviors in the classroom in both of two data groups in primary and secondary schools. It is also stated that according to the gender variant of female and male teachers in primary and secondary schools, ?swearing at a friend? is the undesirable behavior that female teachers are ?quite often? confronted with at the highest rate; however, male teachers are ?quite often? confronted with ?lodging a complaint against a friend? as an undesirable behavior in the classroom. According to the interview results, the most often undesirable behavior that female teachers are confronted with is ?clamoring in the lesson?; however, ?participating in the lesson without sweat suit? is the most often undesirable behavior that male teachers are confronted with. The dispersion of the undesirable behaviors in the classroom that physical education teachers are confronted with differs according to professional seniority variant, in addition, it is stated that ?lodging a complaint against a friend to teacher? is ?the most often? undesirable behavior in the classroom for the members of three groups who are in between 1-3-years, 4-7-years, and 1- and above years seniority gap. ?Shouting at a friend? is the undesirable behavior that follows ?lodging a complaint against a friend to teacher?, that is the most often confronted in primary schools, at the highest rate. This data is supported by the data ?lodging a complaint against a friend? obtained in the interviews. The undesirable behaviors that are the most often confronted in secondary schools don?t overlap with the behaviors such as ?speaking without permission?, ?laughing and making friends laugh during the lesson?, ?participating in the lesson without sweat suit?; nevertheless, they are similar with ?joking with friends?. The reasons of the undesirable behaviors are stated as ?Watching T.V programs containing violence?, ?Being divorced of parents? and ?Irreconcilable differences, discord and quarrels of the parents?. Although this data doesn?t overlap entirely with the view ?Social and economical scale of parents? obtained as qualitative data, it can overlap because the reason is densely about parents. It is resulted that the approaches, which physical education teachers always adopted against the undesirable behaviors in physical education lesson, are curative and preventive.