The effects of using blogs on the development of foreign language writing proficiency
Yabanci dilde yazma yeterliğini geliştirmede bloglar kullanımının etkileri
- Tez No: 317141
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bilgisayar teknolojisindeki ve internetteki yeni trend herkesin hayatına pozitif anlamda katkıda bulundu. Günümüzde Yabancı Dil olarak İngilizce Öğretimi de web teknolojisinden etkilenmiş durumdadır. Yazma yeterliğinin geliştirilmesi dil öğretiminin temel amacı olarak düşünüldüğü için, araştırmacılar yazma becerilerinin geliştirilmesi için farklı yollar bulmaya çalışmışlardır. Web teknolojisini dil öğretiminde kullanmak öğrencilerin yazma yeterliklerini önemli derecede etkileyebilir. Webloglar öğrencilerin materyallerini uygulayabilmeleri için gerçek durumlar yaratabilir.Bu çalışma weblog kullanımın öğrencilerin yazma yeterlikleri üzerine etkilerini araştırmayı hedefler. Aynı zamanda çalışma weblogların yazmanın temel nitelikleri olan fikirler, düzen, üslup, kelime seçimi, cümle akıcılığı, ve uyum gibi 6+1 yazma özellikleri üzerine olan etkisini de incelemektedir.Araştırma için TOEFL & IELTS sınavlarına hazırlanan Kish Dil Okulundaki toplam 30 öğrenci seçildi ve öğrenciler 15'er kişilik 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubu (N=15) eğitimde hiçbir değişiklik yapmadan materyalleri kullandılar. Deney grubu (N=15) aynı eğitimi ders süresince webloglar kullanarak aldılar. Deney grubundaki bütün öğrenciler paragraf yazma, grup olarak çalışma, ödevlerini bloglara yollama, yorumlarını okuma, düzeltmeler yapma ve düzeltilmiş ödevlerini yükleme ve final ödevlerini öğretmenlerine teslim etme gibi her bir ödevde takip edilen süreci detaylı rapor olarak sundular. Öğrenciler grupla çalışma, akran değerlendirmesi, geri dönüt verme ve alma gibi temel konuları anlatırken, sınıf arkadaşları ile ve diğerleri ile etkileşimleri hakkında da deneyimlerini aktardılar. Akran değerlendirmeleri ve geri dönüt alıp verme en önemli konulardandı. Öğrencilerin yazılı dokümanları dönem boyunca toplandı ve değerlendirme çizelgesine göre analiz edildi. Bu süreç 14 hafta sürdü.Veri analizi blog-temelli eğitim gören grubun materyallerini geleneksel yöntemle kullanan gruptan daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. Buna ek olarak öğrenci performanslarında fikir, düzen, kelime seçimi, cümle akıcılığı ve uyumda anlamlı farklar ortaya çıktı ancak üslupta herhangi bir anlamlı fark oluşmadı. Sonuç olarak öğrenciler weblogların yazma yeterliklerini geliştirmede faydalı olduklarını buldular ve daha fazla bilgi alabilmek adına daha fazla fırsatlar yakaladıklarını dile getirdiler. Öğrenciler ayrıca weblogların onlara yazdıklarına öneriler toplayarak kendilerini hazırlamada ve yazdıklarını etkili bir şekilde devam ettirmelerinde yardımcı olduklarına inandıklarını söylediler.
Özet (Çeviri)
The new trend in computer technology and internet has increased in everybody?s life. Teaching English as a Foreign Language is the same category and has been influenced by web technology nowadays. As developing writing proficiency is considered a basic goal of language learning, researchers try to find various ways to improve writing skill. Using web technology in language learning can affect the students? writing proficiency considerably. Weblogs can create a real situation for students to practice their materials.This study attempts to investigate the effects of using weblogs on the students? writing proficiency. It also investigates the effects of weblogs on some key qualities of 6+1 trait of writing such as ideas, organization, voice, word choice, sentence fluency, and convention.The total number of 30 students were chosen and divided in two groups of 15 in Kish Language Learning institute preparing for TOEFL & IELTS. The control group (N=15) got the materials normally with no change in the instruction. Experimental group (N=15) got the same instruction using weblogs during the course. It lasted for 14 weeks. All of the students in experimental group detailed the typical process for each assignment, such as, writing paragraphs, working in groups, posting their assignments to blogs, reading their comments, making corrections and uploading their corrected assignments, and turning in their final assignments to the instructor. The students narrated some major issues for them like working in groups, peer editing, giving and receiving feedback, as well as interacting with classmates and with others. Peer reviews, the giving and receiving of feedback were the biggest issue. Their written products were collected during the term and analyzed according to the rubric.Data analysis indicated that blog-based group outperformed the students who got their materials traditionally. Moreover there was a significant difference in their writing proficiency in terms of idea, organization, word choice, sentence fluency, and convention but it didn?t make significant difference on voice. As a whole, the students found that weblogs were useful improving the students? writing proficiency and further expressed that they had more opportunities to receive more information. They also believed that weblogs helped them to prepare themselves by collecting suggestions for their writings and to continue their jobs effectively.