Okulöncesi öğrenime devam eden çocukların tercih ettikleri ilgi köşeleri ve tercih etme nedenleri
The interest corners that children attending to preschool education prefer and the reasons of their preferences
  1. Tez No: 257127
  2. Yazar: HÜSNİYE AYDAN GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Okulöncesi dönemi kapsayan 0?6 yas, çocukların hızlı gelisim gösterdikleri kritik bir dönemdir. Bu dönemde edinilen deneyimlerin, çocugun daha sonraki yasamında etkili olması, onun egitimine olabildigince erken baslanmasını gerekli kılmaktadır. Bu yönüyle, ailede verilen okulöncesi egitimin yanında, kurumlarda verilen okulöncesi egitim de büyük önem tasımaktadır. Okulöncesi egitim kurumlarında, çocuklarda istenilen davranısların kazandırılması için hazırlanmıs okulöncesi egitim programları uygulanmaktadır. Bu programlarda, çocukların tüm gelisim alanlarını destekleyen çesitli etkinliklere yer verilmektedir. Bu etkinliklerden biri de serbest zaman etkinlikleri içinde yer alan; çocukların ilgi ve istekleri dogrultusunda oyunlar oynadıkları ilgi köselerinde oyun etkinlikleridir. Okulöncesi egitim ortamlarının zengin uyarıcılı fiziksel ortamını olusturan ilgi köseleri, çocukların gelisimleri, yeni ve özgün ürünler olusturmaları ve yaratıcılıga yönelmelerinde önemli islevler görmektedir. lgi köselerinin bu islevleri yerine getirebilmesi ise, çocukların ilgi ve isteklerini karsılayacak nitellikte olmasına baglıdır. Bu arastırmada, okulöncesi ögrenime devam eden çocukların tercih ettikleri ilgi köseleri ve tercih etme nedenleri hakkında ögretmen görüslerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Tarama modelinde gerçeklestirilen arastırma; 2005?2006 ögretim yılında Eskisehir il merkezinde Milli Egitim Müdürlügüne baglı 113 ilkögretim ve 8 bagımsız anaokulunda görev yapan 215 okulöncesi ögretmeni üzerinde gerçeklestirilmistir. Arastırmada veri toplama aracı olarak, ögretmenlerin, okulöncesi ögrenime devam eden çocukların tercih ettikleri ilgi köseleri ve tercih etme nedenlerine iliskin görüslerini almak amacıyla 3 bölüm ve 15 sorudan olusan bir anket formu kullanılmıstır. Ankette, 10 kapalı uçlu sorunun yanında 5 tane de açık uçlu soruya yer verilmistir. Arastırma verilerinin çözümlenmesinde kapalı uçlu sorulardan elde edilen nicel veriler için sayı, ve yüzde, açık uçlu sorulardan olusan nitel verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analiz teknigi kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen bulgular, ögretmenlerin sınıflarında ilgi köselerini genellikle bulundurdukları, çocukların ilgi köselerini tercihlerinde malzeme sayısının yeterli ve ilgi çekici olmasının, sık sık degisiklik yapılmasının etkili oldugunu göstermektedir. Tüm çocukların ilgi köselerinde oynamaktan hoslandıkları ancak, kız ve erkek ögrencilerin tercihlerinde anlamlı bir farklılık bulundugu görülmüstür. Ögretmen görüsleri dogrultusunda, ögrencilerin ilgi köselerini tercih etme nedenlerinin basında ögrencilerin kendi tercihleri, ögretmen yönlendirmesi ve malzeme sayısının yeterli olmasının geldigi görülmüstür. Bunun yanında ögretmenlerin, ilgi köselerinin düzenlenmesinde ve oyun etkinliklerinin gerçeklestirilmesinde fiziki sartların yetersiz olması basta olmak üzere, çocuk sayısının çok olması ve malzeme sayısının yetersiz olması sorunlarıyla ara sıra da olsa karsılastıkları görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The period of 0-6 years which covers the preschool stage is a crucial period in which children develop so fast. Since the experiences gained at this period are effective for a child?s following life, starting his education as earlier as possible becomes necessary. In that context, the preschool education that the institutions provide is also very significant as well as the preschool education in the family. The preschool education programs designed to have children gain the desired behaviors are applied in the preschool education institutions. In these programs, various activities encouraging children?s all development areas are included. One of these activities that take place in free-time activities is the playing activity in the interest corners that children choose according to their desires and interests. The interest corners, which establish the physical environment with rich stimuli for the preschool education contexts, have important functions for the developments of children, creating new and genuine products and being creative. These functions of interest corners depend on their quality to satisfy children?s interest and desires. This study aims to determine the teacher opinions about the interest corners that preschool children prefer and the reasons of their preferences. The study was carried out with a survey method. The population of the study consists of 215 preschool education teachers worked in 113 elementary state schools and in 8 independent kindergartens. As a data collection instrument, a questionnaire which consists of 3 sections and 15 questions was applied in order to determine the teachers? opinions about the interest corners that preschool children prefer and the reasons of their preferences. In this questionnaire, there were 10 close-ended and 5 open-ended questions. The quantative data obtained from 20 close-ended were analyzed with number and percentages; on the other hand the qualitative data of 5 openended questions were analyzed with descriptive analysis method. The findings of this study indicate that teachers usually use the interest corners in their classrooms; also for children, the availability of equipments, their attractiveness, and the frequent changes in these areas are effective on their preferences about the interest corners. Besides, it is documented that all children like playing in the interest corners however, significant differences between girls and boys? preferences are defined. Teachers views reflect that some of the main reasons of the students? preferences about the interest corners are their own choices, teachers? guidance, and the adequacy of the number of the equipments. Additionally, it is revealed that the teachers could encounter some problems while arranging the interest corners and designing plays due to inadequate physical conditions, large number of children, and few equipments.