İlköğretimde çalışan öğretmenlerin bilgisayar özyeterlikleri: Balıkesir ili örneği
Teachers' computer self efficacys
  1. Tez No: 257128
  2. Yazar: HATİCE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. AŞKIM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüz eğitim-öğretim sürecinde bilgisayarın önemi sürekli artmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının bilgisayar kullanımını yaygınlastırmak amacıyla 2001 yılında baslatmıs olduğu çalısmalarla, bütün okullara bilgi teknolojisi sınıfları kurulmus ve Bakanlığa bağlı personeller bilgisayar ve internet eğitimlerinden geçirilmistir. Bu eğitimlerle özellikle öğretmenlerin bu teknolojiyi kullanabilecek duruma gelmeleri, derslerinde ve çalısmalarında bilgisayarı kullanmaları amaçlanmıstır. Öğretmenlerin bilgisayara karsı tutumları, kaygıları ve özyeterlikleri bu teknolojinin kullanımında oldukça önemlidir. Bu arastırmanın amacı, Balıkesir il merkezindeki müfredat laboratuar okulu (MLO) ve resmi ilköğretim okullarında görev yapan sınıf ve brans öğretmenlerinin bilgisayar özyeterlik düzeylerini belirlemek ve yas, cinsiyet, kıdem, brans, bilgisayara sahip olma durumu ve bilgisayar kullanma sıklığı değiskenlerine göre öğretmenlerin bilgisayar özyeterliklerinin farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Bu arastırmada tekil ve iliskisel tarama modelleri kullanılmıstır. Arastırmanın çalısma evrenini, Balıkesir ilinin 102 ilköğretim okulundaki toplam 1714 öğretmen olusturmaktadır. Ancak, çalısma evreninin büyüklüğü ve verilerin toplanma güçlüğü nedeniyle arastırmada oranlı küme örneklem alma yoluna gidilmis ve 15 ilköğretim okulunda görev yapan 491 öğretmen, arastırmanın örneklemi olarak belirlenmistir. Gürcan (2005) tarafından gelistirilen ve arastırmanın veri toplama aracı olarak kullanılan ?Bilgisayar Özyeterliği Ölçeği?, 2005?2006 eğitim-öğretim yılında ilköğretim okullarında çalısan öğretmenlere uygulanmıstırArastırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikler, t-testi, varyans analizi ve Tukey testi kullanılmıstır. Arastırmada anlamlılık düzeyi olarak .05 güven düzeyi benimsenmistir. Bu arastırma ile ilgili tüm istatistiksel çözümlemelerde SPSS 11.5 paket programından yararlanılmıstır. Arastırmadan elde edilen sonuçlara göre; öğretmenlerin bilgisayar özyeterlik düzeyleri 71,52 puanla orta düzeyde bulunmustur. Yas değiskeni ile öğretmenlerin bilgisayar özyeterlikleri arasında, 20-25 yas öğretmenlerin ortalaması ile, 46-üssü yas öğretmenlerin ortalaması, 41-45 yas öğretmenlerin ortalaması ve 36-40 yas öğretmenlerin ortalaması arasındaki farklar anlamlı bulunmustur. Cinsiyet değiskeni ile öğretmenlerin bilgisayar özyeterlikleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıstır. Kıdem değiskeni ile öğretmenlerin bilgisayar özyeterlikleri arasında, 0-5 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin ortalaması ile 26-üssü yıl kıdeme sahip öğretmenlerin ortalaması, 21-25 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin ortalaması ve 16-20 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin ortalaması arasındaki farklar anlamlı bulunmustur. Brans değiskeni ile öğretmenlerin bilgisayar özyeterlikleri arasında, bilgisayar öğretmenleri ile diğer tüm branslar arasında bilgisayar öğretmenleri lehine anlamlı bir farklılık bulunmustur. Bilgisayara sahip olup olmama değiskeni ile bilgisayar özyeterliği arasında, bilgisayara sahip olan öğretmenler lehine anlamlı bir farklılık bulunmustur. Bilgisayar kullanma sıklığı değiskenine göre öğretmenlerin bilgisayar özyeterlik ortalamaları arasında, bilgisayarı hiç kullanmayan öğretmenlerin ortalaması ile bilgisayarı çok sık kullanan öğretmenlerin ortalaması, bilgisayarı sık kullanan öğretmenlerin ortalaması, bilgisayarı kullanan öğretmenlerin ortalaması ve bilgisayarı arasıra kullanan öğretmenlerin ortalaması arasındaki farklar anlamlı bulunmustur. Sonuç olarak, öğretmenlerin bilgisayar özyeterliklerinin orta düzeyde olduğu, öğretmenlerin bilgisayar özyeterliklerinin yas, kıdem, brans, bilgisayarı kullanma sıklığı bilgisayara sahip olma değiskenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, cinsiyet değiskenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulgularına ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
It is known that the importance of the computer is increasing day by day in our educational system. Information technology classes are founded and the personnel of Ministry of National Education is exposed to computer and internet education, with the works of Ministry of National Education, started in 2001 to provide the usage of computer consciously. With this education it is aimed that the teacher can use this technology and computer in their lessons and studies. Teachers? anxiety, attitude and self efficacies to computer are completely important in using this technology. The aim of this research is to determine the level of teachers? computer self efficacy, studied MLO and primary schools in Balıkesir and research whether the self efficacy changes according to their age, gender, seniority, department, owning computer and frequency of computer usage. Singular and correlational models were used in this research. The data which was needed for the research to reach its aim were obtained from ?Computer Self Efficacy Scale?. The scale was applied to teachers in primary education schools in 2005-2006 education years. Population of this research was 1714 teachers from 102 primary education classes in Balıkesir. However, proportioned cluster sampling was used in this research because of population size and the difficulty in obtaining data and 491 teachers from 15 primary schools were determined as research?s sample. Descriptive statistics, t-test, variance analyses and Tukey test were used to analyze the data obtained from the research. In the research, 0.5 reliance level was accepted assignificant level. SPSS 11.5 package program was used for all of the statistical analyses related to this research. According to the results we obtained from the research; the teachers? level of computer self efficacy was in the middle position with the 71.52 point. The difference between 20-25 aged teachers? average, 21-45 aged teachers? average, above 46 aged teachers and 36-40 aged teachers? average were found meaningful in terms of age and computer self efficacy of teachers. However, there was not a significant difference between gender and computer self efficacy of teachers. There was a significant difference between the average of teachers having 0-5 years experience and teachers having above 46 years experience, the average of teachers having 21-25 years experience and teachers having 16-20 years experience in terms of seniority and computer self efficacy of teachers. There was a significant difference between the computer teachers and the other all departments for computer teachers in terms of the department and computer self efficacy of teachers. There was also a significant difference for teachers having computer in terms of owning a computer or not and computer self efficacy. According to the frequency of computer usage, amoung computers self efficacy of teachers, there was a significant difference between the average of teachers never using the computer and the teachers using it frequently, the teachers often using the computer, the teacher using the computer and the teachers using the computer sometimes. As a result, there was a significant difference between self efficacy of teachers in terms of age, department, seniority, frequency of computer usage and the owning computer but; there was not a significant difference in terms of gender.